Leao dhe thatësira e gjatë te zona gol! Trajneri dhe klubi i besojnë, tifozët po humbasin durimin

Rafael Leao është ai talent nga i cili pritet shumë, mbase shumë. Ai është një sulmues atipik, i aftë të tregojë potencialin  tij, krejt papritur!

I pajisur me aftësinë e madhe për të dribluar, ai është gjithashtu shumë i shpejtë në një kundër një. Me pak fjalë, privilegjet që e bëjnë atë një nga kuqezinjtë më ambiciozë dhe prestigjiozë.

Sidoqoftë, ka befasi kur Rafael nuk tregon paraqitjet e tij të shkëlqyera dhe dikush pyet veten nëse ai është një lojtar që i plotëson pritjet që klubi i Milanit ka për të.

Që kur mbërriti në Milano, Leao sigurisht ka përjetuar rritje eksponenciale; fillimisht i kritikuar, ai gradualisht fitoi besimin e ekipit dhe tifozëve të shumtë.

Është gjithashtu e vërtetë që Pioli e ka përdorur atë disa herë këtë vit si sulmues të parë që zëvendëson të dëmtuarin Zlatan Ibrahimovic.

Roli që ai preferon është ai i krahut sulmues në korsinë e majtë. Por te Lille, klubi francez nga i cili u nënshkrua, ai gjithmonë kishte luajtur si sulmues qendror.

Portugezit të lindur në 1999 duket se i mungon më së shumti është vazhdimësia në shënimin: nëse luan si anësor apo si sulmues i parë. Dhe në periudhën e fundit ky vëzhgim ka qenë më se i dukshëm.

Rafael Leao nuk ka shënuar në trembëdhjetë ndeshje, midis kampionatit dhe Europa League. Megjithatë ai luajti shumë minuta. Goli i tij i fundit daton që nga dy muaj më parë: ishte 9 janar, kur Rafael shënoi një gol të shkëlqyeshëm kundër Torino të Giampaolo.

Nesër, ndeshja kundër Napolit mund të përfaqësojë rastin e duhur për Leao për të shënuar dhe për të provuar atë që ka bërë.

Të gjithë tifozët dëshirojnë golin e tij; Në sezonin aktual, Rafael ka shënuar pesë gola.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu