LE PARISIEN: “Edhe Milani futet në garë për zbulimin e Ligue 1, duel i fortë me PSG”

Milani është shumë i vëmendshëm ndaj tregut francez. Drejtuesi i zbuluesve të talenteve, Geoffrey Moncada, i njeh shumë mirë futbollistët me prespektivë që luajnë në Ligue 1 dhe Ligue 2.

Nuk është rastësi që Pierre Kalulu u mor nga Lyon falas, ashtu si nuk ishte rastësi që të rinjtë si Kouadio Koné dhe Mohamed Simakan u trajtuan përpara se të zgjidhnin destinacione të tjera.

Pa harruar thashethemet për Mike Maignan, portieri i Lille i cili tashmë është “bllokuar” për t’u përgatitur për lamtumirën eventuale të Gianluigi Donnarumma.

Dhe lojtarë të tjerë janë anketuar gjithashtu muajt e fundit.

Siç zbulohet nga Le Parisien, Milani gjithashtu i ka hedhur sytë te Romain Faivre.

Ai është një anësor i lindur në 1998 që luan te Brest. Këtë sezon 6 gola dhe 5 asistime në 35 paraqitje totale. Kontrata e tij skadon në qershor 2025.

Talenti francez është një nga zbulimet e Ligue 2020/2021. Performanca e tij nuk ka kaluar pa u vërejtur. Paris Saint-Germain gjithashtu shënjestroi Faivre dhe e përfshiu atë në listën e objektivave ​​për tregun e ardhshëm të transferimeve të verës.

Tashmë ka pasur kontakte si me Brest ashtu edhe me agjentin e lojtarit.

Mauricio Pochettino ishte i impresionuar nga lojtari dhe do të donte që ai të bashkohej me ekipin e tij.

Leonardo, drejtori sportiv i PSG-së, është gati të kënaqë trajnerin. Shumë cilësi vlerësohen nga Faivre, duke filluar nga fleksibiliteti taktik duke qenë se ai di të luajë si në të majtë dhe në të djathtë.

Përveç PSG dhe Milan, ekipet e tjera janë të interesuara gjithashtu për anësorin francez: Bayer Leverkusen, Borussia Dortmund, Borussia Mönchengladbach, Leeds United, Rennes dhe Nice.

Çmimi i Faivre është midis 15 dhe 20 milion euro. Djali është shumë i tërhequr nga ideja për të vazhduar karrierën e tij në Francë, veçanërisht në Paris.

Klubi i drejtuar nga presidenti Nasser Al-Khelaifi nuk ka mungesë burimesh financiare për të mposhtur konkurrencën.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu