LAJMI I FUNDIT! UEFA rihap dyert për tifozët miq në transferta

Rihapen stadiumet për tifozët miq! Ata do të jenë në gjendje të kthehen në stadiumet e kompeticioneve europiane.

Lajmi është zyrtar dhe vjen nga UEFA, Komiteti Ekzekutiv i të cilit miratoi sot ndryshimet në protokollin “Kthehu në lojë”, i cili rregullon rregullat për luftimin e Covid-19.

Konkretisht, UEFA ka vendosur të heqë ndalimin e pjesëmarrjes për tifozët vizitues në ndeshjet e garave të tyre (Champions, Europe, Conference League dhe të gjitha ndeshjet nën kujdesin e Nyon): nga sot do të zbatohen vetëm rregullat e vendosura nga autoritetet në nivel kombëtar në këtë çështje.

Për më tepër, praktikat e zakonshme para-Covid do të rikthehen: rrjedhimisht 5 përqind e vendeve në dispozicion (referenca padyshim mbetet në kapacitetin maksimal të lejuar nga rregullat aktuale) do të rezervohen për tifozët e ekipit vizitues, nëse padyshim lejohen nga autoritetet lokale.

Për më tepër, distancat minimale të sigurisë brenda zonave të punës të stadiumeve do të eliminohen, duke lejuar kështu pjesëmarrjen e një numri më të madh profesionistësh, duke filluar nga media…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu