LAJMI I FUNDIT: Rihapen stadiumet italiane me 75%, “San Siro” kthehet i zhurmshëm

Komiteti Teknik Shkencor ka shpallur dritën jeshile për rritjen e pranisë së publikut për shfaqje dhe ngjarje sportive me stadiumet që së shpejti do të jenë në gjendje të hapen me 75% të kapacitetit (ndërsa ambientet e brendshme vetëm në 50%)

Zëdhënësi i CTS Silvio Brusaferro e bëri të ditur në një shënim:

“Komiteti, në bazë të evolucionit aktual pozitiv të situatës epidemiologjike dhe përparimit të fushatës së vaksinimit, beson se është e mundur të merret parasysh lehtësimi i masave në vend, ndërsa duke nënvizuar mundësinë për një përparim gradual në rihapje, bazuar në monitorimin e vazhdueshëm të përparimit të epidemisë të kombinuar me përparimin e mbulimit të vaksinimit, si dhe efektet e rihapjes së tyre “.

Në lidhje me ngjarjet sportive, CTS rekomandon që kapaciteti në objekte duhet të respektohet duke përdorur të gjithë sektorët dhe jo vetëm një pjesë, për të shmangur shfaqjen e grumbullimeve në disa zona…

Kapaciteti i kinemave, teatrove dhe sallave të koncerteve po rritet gjithashtu, duke kaluar 100% jashtë dhe 80% brenda. Natyrisht, gjithmonë me detyrimin e një Green Pass.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu