LAJM I MADH NGA UEFA: Hapen dyert e stadiumeve për ndeshjet e Kupave të Europës!

Gazeta “La Stampa” ka raportuar lajmin e publikuar dje nga Associated Press dhe shpjegon se si UEFA ka vendosur të hapë stadiumet me 30% të kapacitetit total gjatë Ligës së Kampionëve dhe Europa League të ardhshme.

Eksperimenti në Budapest për Superkupën Evropiane bindi UEFA-n dhe kështu ka ardhur edhe “drita jeshile” për Champions dhe Europa League, si dhe për ekipet kombëtare duke filluar nga java tjetër.

Ky 30% nuk ​​do të përfshijë tifozë vizitorë të cilët për momentin do të duhet të vazhdojnë të ndjekin ekipet e tyre në TV.

Fjala e fundit në këtë kuptim, natyrisht, do të mbetet akoma tek autoritetet përkatëse të shteteve.

Në këtë drejtim, presidenti i Uefa Aleksander Čeferin ndërhyri:

“Vendimi i sotëm është një hap i parë që përqendrohet në shëndetin e tifozëve dhe respekton ligjet e secilit vend. Edhe pse Covid është një armik i përbashkët, vendet e ndryshme tregojnë çështje kritike dhe qasje të ndryshme në varësi të momentit.

Në krahasim me më parë, vendimi ofron një fleksibilitet shumë më të madh në lidhje me pranimin e tifozëve në stadiume, gjithmonë duke respektuar vlerësimin e autoriteteve lokale.

Ky vendim do të lejojë një qasje koherente, por në të njëjtën kohë të diferencuar bazuar në vend dhe jo në garë. Ne i ftojmë të gjithë ata të sillen si duhet dhe të respektojnë masat sanitare, për shëndetin e tyre dhe të tifozëve të tjerë të klubit ose ekipit kombëtar”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu