LA STAMPA ZBULON PRAPASKENAT! Donnarumma-Raiola. “Dua të qëndroj te Milani, mënyrën….

E ardhmja e Donnarumma varet nga një rinovim i kontratës që vjen ngadalë, rezultati i një distance, e konsideruar e rëndësishme, midis kërkesës dhe ofertës.

Javët e fundit, pyetja vijuese është shfaqur vazhdimisht: “Por çfarë mendon Gigio? Pse nuk merr një qëndrim nëse dëshiron të qëndrojë?!”

Në këtë kuptim, gazeta La Stampa sqaron gjithçka, njëherë e përgjithmonë, pra vullnetin e parë (dhe mbase të vetëm) të portierit kuqezi.

“Unë do të qëndroj te Milani, kujdesu ti se si dhe për mënyrën”.

Ky, siç raportohet nga gazeta piemonteze, do të ishte fjalia që Donnarumma i ka thënë Mino Raiola.

Që Gigio dëshiron të qëndrojë në Milano sigurisht që nuk është sekret. Portieri i datëlindjes 1999 e ka manifestuar këtë në mënyrë të përsëritur, madje edhe me fakte.

Donnarumma mund të kishte dhënë lamtumirën në 2017, por ai nuk e bëri. E njëjta gjë tani: është e vërtetë që marrëveshja me Milan ende nuk ekziston, është gjithashtu e qartë se portieri ka shmangur marrëveshjen me klubet e tjera pavarësisht se ka një të drejtë të mundshme.

Përveç distancës ekonomike (e cila mund të zvogëlohet dhe në një farë kuptimi të kapërcehet), prokurori i njohur do të dëshironte të ishte i sigurt se klienti i tij më në fund do të përballet me Ligën e Kampionëve, një kompeticion “i prekur” pak  vetëm në të kaluarën kuqezi të portierit . Milani tani gëzon një pozitë mjaft të privilegjuar, por ende nuk mund të konsiderohet i sigurt për kualifikimin.

Drejtuesit kuqezi, në anën e tyre, nuk duan të dëgjojnë arsyet lidhur me kohëzgjatjen e kontratës. Një zgjatje e një ose dy sezoneve vetëm do të vononte problemin, në një deja vu të gjatë që është gjithmonë e njëjtë.

Tre ose më shumë vjet, pra, në mënyrë që të “bllokohet” Donnarumma nga çdo lamtumirë në një transferim falas, si dhe ndërtimi i ringjalljes së klubit mbi supet e Gigio.

Është e vërtetë që Milani mund të gjejë portierë të mirë me shifra më të ulëta, për sa i përket pagës, por lënia e një kapitali si Donnarumma do të ishte një dëm teknik dhe imazhi.

Në këtë kuptim, vullneti i djalit bëhet thelbësor për të mbushur boshllëqet e një negocimi të ashpër plot me gracka.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu