“Ky Milan më kujton të parin e Sacchit, askush nuk i besonte, por… Donnarumma, më dëgjo!”

Zëvendës presidenti i ri i nderit te Milani, Franco Baresi foli për mikrofonat Sky Sport. “Milani është gjithçka për mua, pasi kam debutuar gjithmonë ka qenë një familje e dytë. Unë isha i kënaqur të shihja mesazhet e tifozëve, ata gjithmonë më befasojnë dhe më duan që nga dita e parë”.

Çfarë mendoni për projektin e Milanit: “Është e rëndësishme që të ketë figura si ne në klub, për të kujtuar historinë. Ata që mbërrijnë stimulohen nga figura të caktuara dhe kuptojnë menjëherë vlerat e këtij klubi”.

Calciomercato Milan, Baresi su Donnarumma: "Spero rinnovi"

Për Maldinin si menaxher: “Paolo ishte një lojtar fenomenal, si menaxher ai po tregon të gjitha cilësitë e tij. Ai është gjithmonë i vëmendshëm, skrupuloz, kompetent, ai dëshiron një protagonist të Milanit në të ardhmen siç bëri në të kaluarën, pavarësisht nga vështirësitë. Ai duhet të admirohet për këtë”.

Për rezultatet e shkëlqyera: “Milani po korr frytet e punës dhe përkushtimit të këtyre viteve. Pas bllokimit diçka u ndez brenda. Nuk ishte Milani i vërtetë më parë, por ata kanë treguar se kanë cilësi. Tani ekziston vetëdija se mund të garojë me të gjithë”.

È tornato il Milan dei capitani: Baresi e Maldini - MilanPress

Për atë që ka ndryshuar krahasuar me vitin e kaluar: “Pioli është i mirë për të stimuluar dhe përfshirë ekipin. Të gjithë lojtarët janë të qetë dhe janë në gjendje të shprehen për atë që janë dhe për të performuar në mënyrën më të mirë”.

Milani dhe Scudetto: “Ky Milan duhet të mendojë gjithmonë për maksimumin, duhet të ketë guxim. Ata e dinë se mund të luajnë me të gjithë. Në fillim të këtij viti ka vazhdimësi, kjo ju jep besim. Varet nga ne, me gjithë respektin për të tjerët.

Më kujton Milanin e parë të Sacchit. Askush nuk mendoi se mund të bënim atë që bëmë. Me përkushtim dhe besim, gjithashtu mund të bësh atë që nuk pritet”.

Donnarumma dhe e ardhmja – “Gigio është produkti ynë. Ai u rrit me ne, një lojtar i vërtetë i Milanit. Ai duhet të bëjë zgjedhjet e tij me qetësi dhe të jetë i lumtur me atë që do të zgjedhë.

Nuk pendohem për zgjedhjet e mia, kam kaluar gjithashtu vite të vështira. Gigio duhet të mendojë se ku është, pra te Milani, një nga ekipet që kanë fituar më shumë në botë. Ai duhet të mendojë se ku është, në ekipin e zemrës së tij”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu