“Ky eliminim do të na rrisë! Mungesat? Asnjë justifikim, jemi 24. Kam parë që tani ekipi ka fituar mentalitetin tim”

“Ka shumë zhgënjim, pas dy ndeshjeve të mira si ato që kemi bërë është normale, por është futboll: nëse nuk i shfrytëzon mundësitë është më e vështirë të kalosh”.

Zlatan Ibrahimovic komenton kështu pas ndeshjes dhe eliminimit kundër ish-ekipit të tij Manchester United: “Ne e humbëm golin dhe bëmë një gabim, por sot nuk e merituam eliminimin.

Gjithashtu mësojmë nga momentet negative, ato shërbejnë për t’u rritur. Çfarë duhet të bëjë Zlatan tani? Zlatan duhet të kthehet në fushë për të ndihmuar ekipin dhe pastaj ne duhet ta vazhdojmë këtë vit të bërë deri tani shumë mirë, sepse kampionati nuk ka mbaruar”

Asnjë justifikim për shumë lojtarë që mungojnë: “Unë nuk dua të kërkoj justifikime, ne jemi njëzet e katër gjithsej dhe duhet të jemi gjithmonë të gatshëm, edhe nëse nuk ka lojtarë – vazhdoi Ibra -.

Është një moment intensiv, por të gjithë duhet të kenë përgjegjësi. Qëllimi sezonal? Unë dua të luaj për të fituar diçka. Ka ende disa ndeshje, në kampionat ne jemi të dytët dhe duhet të vazhdojmë garën. Nëse arrijmë kualifikimin e Champions League është mirë, është normale , por qëllimi është të fitojmë një trofe. Vitin tjetër? Nuk do të them asgjë, ne jemi këtu tani”.

Tema e rritjes së përgjithshme të këtij Milani: “Skuadra beson në atë që po bëjmë. Ne jemi rritur në mentalitet, që nga dita ime e parë shoh sakrificën e ekipit, në çdo seancë stërvitore.

Dhe si punoni në stërvitje reflektohet në ndeshje. Tani të gjithë kanë një mentalitet fitues dhe unë e solla këtë mentalitet – thotë Zlatan -. Unë nuk pranoj të humbas në stërvitje, aq më pak në një ndeshje”.

Dhe pastaj shton: “Unë mendoj se shumë janë rritur individualisht në fushë, tani ata dinë si të marrin përgjegjësi dhe të kuptojnë se çfarë të bëjnë për të qenë në nivel lart”.

Më në fund një koment për mikun e tij dhe ish shokun e skuadrës Paul Pogba, vendimtar sonte:

“Të gjithë e dinë që ai është i fortë, me të vërtetë shumë i fortë. Nuk është sekret. Gjithmonë varet nga sa mirë jeni në një ekip. Por nuk ka dyshim për cilësitë e tij”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu