Ky Bennacer vlen klauzolën e vendosur! Milani ishte “i detyruar” të pranonte…

Për të kuptuar evolucionin e Ismael Bennacer në shtatë muajt e fundit te Milan, mund të merret parasysh një statistikë mjaft e thjeshtë: sezonin e kaluar ai arriti 14 kartonë të verdhë në 31 ndeshje, në këtë vetëm një në 7 ndeshje në kampionat.

Intensiteti i fushës është pothuajse i njëjtë, ashtu si edhe numri i lartë i topave të rikuperuar në mesfushë. Thjesht algjeriani 22-vjeçar është përmirësuar shumë nga pikëpamja taktike, ai di të lexojë paraprakisht zhvillimin e aksionit.

Dhe ai u bë më pak mesfushor dhe më shumë drejtor, duke u mbështetur te këmbët “e edukuar” dhe në gjeometri të shkëlqyera.

Vitet e kaluara në akademinë e një shkolle të vërtetë futbolli si Arsenali sigurisht që ia vlen diçka.

L'IMPORTANZA DI BENNACER - FATTORE CAMPO

“Bennacer 2.0” fitoi zemrat e tifozëve dhe besimin e pakushtëzuar të Stefano Pioli. Ismael Bennacer gjithmonë luan në lojëra të rëndësishme, pavarësisht nga fakti që në stol ka një talent të qartë si Sandro Tonali.

Me Franck Kessie ai formon një dyshe të fortë: mjafton një vështrim për të kuptuar se kush duhet të rrisë presionin dhe kush duhet të ‘ulet’ për të mbrojtur prapavijën.

Rruga përpara është akoma e gjatë dhe e mbushur me pengesa, kufijtë e përmirësimit janë të dukshme dhe të mëdha, por numri 4 i Milanit tashmë ka treguar se ai mund të aspirojë të bëhet një mesfushor i klasit botëror.

Dhe ato 16 milion të shpenzuara për ta rrëmbyer atë nga Empoli tani duken një shifër pothuajse përbuzëse.

Për Milanin ai është një lojtar i rëndësishëm edhe në të ardhmen, pothuajse thelbësor.

Fiorentina, Bennacer è un rimpianto? Ad oggi è tra i migliori registi del  campionato

VLERSIMI i GUARDIOLA – Në muajt e fundit, fjalimi në lidhje me klauzolën e lirimit prej 50 milion eurosh, e cila mund të aktivizohet vetëm duke filluar nga vera e 2021, është diskutuar shumë.

Ishte një kërkesë e saktë nga agjentët e algjerianit dhe Milani pranoi, i vetëdijshëm se kjo është një shifër e konsiderueshme. Për të qenë të qartë: kjo do të lejonte klubin të fitonte kapital prej gati 40 milion euro plus.

Një rrezik sigurisht, por i llogaritur. Pa harruar që vullneti i lojtarit është edhe më i rëndësishëm kur përfshihet një klauzolë e tillë.

Dhe Ismael Bennacer në Milano ndihet si në shtëpi. Vëmendja e klubeve të rëndësishme si Manchester City (ku ai ka një admirues të madh te Guardiola), Psg dhe Real Madrid përfaqësojnë kërcënime, por për Maldini dhe Massara nuk ka alternativa ndaj atyre të klauzolës.

Për shkak se ky Bennacer konfirmon se vlen 50 milion euro dhe më shumë!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu