Kush është Florian Thauvin, talenti i shpërthyer vonë që goditi Maldinin dhe Milanin!

Milani e kishte vërejtur atë gjatë verës: Florian Thauvin është ai sulmuesi atipik, i aftë të zërë pozicione të ndryshme sulmuese dhe ta bëjë atë mirë, siç ka treguar tashmë te Olympique Marseille në vitet e fundit.

Sipas Todofichajes.com, gazeta spanjolle, marrëveshja me lojtarin tashmë është gjetur: një kontratë 4-vjeçare me një pagë prej 3 milion eurosh në sezon.

Sipas raportimit, Thauvin ka pranuar marrëveshjen. Në një intervistë për Telefoot, Maldini sot konfirmoi se francezi është një objektiv!

FOOTBALL. De Grenoble à Marseille : Thauvin la trajectoire dorée

Nëse është kështu, kjo do të ishte surpriza e parë e Maldinit në treg me parametra zero (hiq rastin Ibra).

Po, sepse lojtari francez ka një kontratë me Marseille që skadon më 30 qershor 2021 dhe dëshira e Thauvin për të rinovuar me klubin francez është shumë e vogël.

Marrëveshja është nënshkruar për qershorin, por kush e di nëse Milani nuk do të jetë në gjendje të sjellë që në janar playmaker në radhët e kuqezinjve.

Le të zbulojmë se kush është Thauvin dhe pse ai zgjoi interesin e Milanit.

Përcaktuar si një sulmues anësor, francezi duket se preferon anën e djathtë të fushës. Kjo është arsyeja pse afrimi i tij do të sugjeronte një shitje të mundshme të Castillejo në muajt e ardhshëm.

Calciomercato Milan - Thauvin, tanta voglia di vestire rossonero | News

Thauvin u rrit në akademitë e të rinjve në Grenoble para se të bënte debutimin e tij në ekipin e parë në 2010. Dy vitet e ardhshme ai u huazua te Bastia ku u paraqit shumë mirë.

Hapi në cilësi erdhi për të në 2013 kur nënshkroi me Olympique Marseille.

Sidoqoftë, francezi duket të jetë një lojtar atipik, i aftë për të zënë një pozicion të mirë si në mesfushë ashtu edhe në “tredhëmbëshin” sulmues.

Ai është i gjatë 1.79 cm, i lindur në vitin 1993. Vetëm mosha e tij kishin hedhur disa dyshime mbi blerjen duke pasur parasysh qëllimin e klubit për t’u përqëndruar në lojtarë të rinj.

Dalla Francia: duello Milan-Napoli per Thauvin

Sidoqoftë, Maldini mendoi të siguronte të gjithë, duke deklaruar se Milani ka nevojë për përzierjen e duhur të përvojës dhe freskisë.

Dhe këtu Thauvin mund të sjellë kapërcimin e duhur të njohurive teknike.

Sezoni 2018/2019 e pa atë si krijuesin e 18 golave ​​dhe 9 asistimeve; gjithsej 37 paraqitje midis Ligue 1, Europa League dhe Kupës së Francës.

World Cup winner offered to AC Milan | AC Milan News

Mos të harrojmë se Thauvin është një kampion bote në fuqi, i pranishëm në ekipin kombëtar në Kupën e Botës 2018.

Thauvin provoi veten edhe në Premier te Newcastle, që e bleu 18 mln euro dhe pastaj e shiti po te Marseille për 11 mln euro pas dy huazimesh.

Në 2013 ai gjithashtu fitoi Kupën Botërore Nën-20 vjeç së bashku me ekipin e të rinjve.

Përvojë e shkëlqyeshme për Thauvin, i cili ka një vlerë tregu prej 32 milion euro (burimi transfermarkt).

Afrimi i tij tani, kur skadon kontrata, me të vërtetë mund të jetë një marrëveshje me vlerë!

Sezonin e kaluar, një problem i vazhdueshëm i artroskopisë e mbajti Thauvin jashtë lojës për një kohë.

Vetëm marsin e kaluar ai u kthye në ekip por urgjenca shëndetësore bllokoi gjithçka dhe madje edhe shërimin e tij të mundshëm. Ndoshta, për këtë arsye francezi nuk u ble tashmë nga Milani në verë.

Duke marrë parasysh sezonin aktual, megjithatë, forma e Thauvin jep shpresë. Gjithmonë titullar në 9 javët e luajtura deri më tani në Ligue 1, 3 gola dhe 5 asist.

Numrat e tij sigurisht inkurajojnë blerjen e lojtarit, mbetet të vlerësohet se cili pozicion do të zgjidhet për të, dhe mbi të gjitha vendin e cilit do të zëzë: Calhanoglu apo Castillejo?

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu