“Kurrë te Interi, i ngjaj Ancelottit si milanist”

Filippo Inzaghi zemra e vjetër e Milanit! E kaluara e futbollit nuk harrohet, siç pranoi vetë Super Pippo në intervistën e mbrëmshme në Domenica Sportiva.

Trajneri aktual i Benevento, ish-bomber dhe trajner i Milanit, e ka bërë të qartë se ai nuk dëshiron të tradhtojë ekipin e tij të vjetër në të ardhmen.

Kur u pyet për ardhjen e tij të mundshme si trajner te Inter, Inzaghi u përgjigj pa shumë shqetësime: “Unë jam një profesionist, por jam shumë i lidhur me historinë e Milanit. Unë e dua Milanin dhe tifozët, do të ishte e vështirë për mua të shkoja te Inter. Pak si Ancelotti: ai ishte trajner kudo përveç se te zikaltërit”.

Kështu që Inzaghi tregon një lidhje të madhe me ngjyrat kuqezi, edhe pse në karrierën e një trajneri gjithçka mund të ndodhë gjithmonë…

Në intervistën për DS, Inzaghi foli gjithashtu për fillimet e tij në stol: “Unë nuk jam si Pirlo, para se të trajtojë ekipin e parë të Milanit kalova dy vjet në sektorin e të rinjve, unë gjithashtu fitova një turne Viareggio. Kush erdhi më vonë nuk bëri më mirë se unë. Ishte një përvojë pozitive, e cila më lejoi të jem trajneri që jam sot”.

Për një kthim të mundshëm në Milano në të ardhmen: “Kush e di se çfarë e ardhmja më pret. Unë e dua këtë profesion marrëzisht, adrenalinën dhe përgatitjen e ndeshjeve. Unë kam bërë rreth 200 stola mes profesionistëve dhe gjithmonë jam duke kërkuar argëtim”.

Inzaghi ka udhëhequr Milanin në sezonin 2014-2015. Adriano Galliani bëri një zgjedhje të shpejtë për t’i besuar Pippos së atëhershëm pa përvojë stolin e një skuadre jo saktësisht në kulmin e konkurrencës.

Në atë vit, Milan madje përfundoi kampionatin në vendin e 10-të në renditje, pozicionimi më i keq që nga viti 1997.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu