Kurioziteti: Diogo Dalot, hajmali te Portugalia! Por te Milani jo edhe aq…

Dalot është një nga 14 futbollistët në ekipet kombëtare të Milanit. Mbrojtësi, i huazuar nga Manchester United, është i përfshirë në Europianin U-21 me Portugalinë.

Për përzgjedhjen ai është një lojtar shumë i rëndësishëm, aq sa është njëri nga dy kapitenët. Rafael Leao është gjithashtu në ekip, por mungon në fillim të turneut: sulmuesi nuk është në formën më të mirë (ai po shërohet nga një dëmtim i muskujve) dhe stafi ka vendosur të mos e lejojë atë të grumbullohet.

Pardje Dalot zbriti në fushë gjatë gjithë ndeshjes kundër Anglisë: 2-0 në favor të lusitanëve rezultati përfundimtar. Një fitore themelore që i shtohet asaj të debutimit kundër Kroacisë.

Portugalia është gjithmonë një nga favoritët pasi ata kanë një skuadër shumë të fortë dhe Dalot është një nga elementët më të rëndësishëm.

Si për aspektin teknik dhe taktik (si në Milano, ai gjithashtu luan në të djathtë dhe të majtë në ekipin kombëtar) dhe për … fatin.

Siç theksoi A Bola, Portugalia ka humbur shumë pak ndeshje me të në fushë. Dalot ka luajtur në të gjitha përzgjedhjet (me ekipin U-17 gjithashtu fitoi Kampionatin Evropian me një gol në finale) dhe ka grumbulluar 67 paraqitje.

Midis këtyre, Portugalia ka humbur vetëm 9 ndeshje. Një numër që e bën mbrojtësin e Milanit një hajmali të vërtetë. Por a është edhe për Milanin?

Nga të gjitha garat, Dalot ka grumbulluar 24 paraqitje deri më tani. Në total ato janë: 13 fitore, 5 barazime dhe 6 humbje. Numrat sigurisht që nuk e bëjnë atë talisman … Sidoqoftë, ai mbetet një lojtar shumë i vlerësuar, megjithëse me disa mangësi nga pikëpamja taktike dhe gjithashtu teknike.

Ai ende ka shumë për të përmirësuar, por është i huazuar nga Manchester United. Ditët e fundit është folur për një ofertë prej 14 milionësh nga Paolo Maldini për blerjen e plotë, një prapaskenë që nuk ka gjetur konfirmim.

United duket se vlerëson Dalotin 20 milionë euro. Përkundër të mirave që ai tregoi gjatë vitit, duket paksa tepër e lartë. Për më tepër, ne kujtojmë se në marrëveshje nuk ka të drejtë të blerjes, kështu që gjithçka është në duart e Manchester.

I cila, sipas asaj që lexohet në tabloide, duket shumë i interesuar për ta sjellë atë në shtëpi pasi titullari Wan-Bissaka nuk është plotësisht bindës. Kjo është arsyeja pse gjithçka është ende në det të hapur…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu