Kupa e Afrikës tremb Milanin, Kessie dhe Bennacer larg 1 muaj?Plani i klubit për mesfushën

Milani është shumë aktiv në tregun e transferimeve, menaxhmenti dëshiron t’i japë Stefano Pioli disa përforcime para fillimit të sezonit, në mënyrë që ai menjëherë të fillojë me një ekip mjaft të kompletuar.

Ndër fytyrat e reja në Milanello ka të ngjarë të jetë të paktën një mesfushor, por mund të ketë edhe dy.

Paolo Maldini dhe Frederic Massara, në marrëveshje me trajnerin, kanë vendosur të mos e blejnë kartonin e Soualiho Meite nga Torino.

Si pasojë, duhet të merret një zëvendësues. Një përforcim tjetër i mundshëm do të varet gjithashtu nga ajo që klubi dhe menaxheri synojnë të bëjnë me Tommaso Pobega dhe Rade Krunic.

Dhe ka edhe një faktor tjetër të rëndësishëm që do të ndikojë në tregun e mesfushës: Kupa e Afrikës.

Midis janarit dhe shkurtit 2022 do të luhet gara maksimale për ekipet kombëtare në kontinentin afrikan.

Gjithashtu pjesëmarrës do të jenë Algjeria, fituesi i edicionit të fundit dhe Bregu i Fildishtë. Kjo do të thotë që Milani do të humbasë Ismael Bennacer dhe Franck Kessie për disa kohë.

Sa do të varet nga progresi i ekipeve të tij në Kupën e Afrikës, por mungesa e dy lojtarëve mund të jetë gati një muaj.

Menaxherët e kuqezinjve dhe Pioli janë plotësisht të vetëdijshëm për këtë, kështu që ata duan të jenë gati kur të vijë koha për të lënë Bennacer dhe Kessie të largohen.

Një mesfushor i ri me siguri do të mbërrijë në këtë dritare të tregut të transferimeve, për të kuptuar nëse një tjetër do të arrijë. Siç u përmend më herët, kjo do të varet gjithashtu nga zgjedhjet që do të bëhen në lidhje me Pobega dhe Krunic.

Është e qartë se nëse një nga të dy do të shitej, atëherë Milani mund të blinte një mesfushor tjetër. Gjithashtu duke marrë parasysh angazhimin e Champions League dhe rrezikun e dëmtimeve, Pioli do të ketë një staf pa asnjë mangësi nga pikëpamja numerike dhe gjithashtu tekniko-taktike.

Sandro Tonali do të jetë ende pjesë e mesfushë dhe blerja e tij nga Brescia nuk diskutohet aspak. Do të gjendet rruga për 25 mln eurot që kuqezinjtë duhet të paguajnë, ndoshta duke futur kartonin e Brescianini.

Pasi u paguan 10 milion euro për huanë e rëndë, kartoni do të blihet plotësisht. Marrëveshjet përfshinin një çmim prej 15 milionësh që do t’i shtohen edhe 10 mln euro të tjera shpërblime.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu