Kundërshtari – Ylli i Atalanta drejt mungesës për të mos rrezikuar Europianin, Gasperini mendon dhe dy ndryshime

Nuk do të jetë një ndeshje vendimtare për të ardhmen e dikujt, duke qenë se kualifikimi për në Champions League është tashmë aritmetik nga java e kaluar. Por Atalanta dëshiron të nderojë kampionatin dhe të sigurojë vendin e dytë.

Do të ishte një arritje historike për bergamaskët, përtej faktit se nga vendi i dytë te i katërti ka diferencë 5 mln euro.

Një pengesë e vështirë për të kapërcyer për Milanin, i cili nga ana e tij duhet të fitojë tre pikë për biletën në garën më të lartë evropiane pas 8 vitesh mungesë.

Një objektiv që Stefano Pioli e kërkon dhe e dëshiron me gjithë fuqinë e tij, pasi dështoi në ndeshjen kundër Cagliari.

Atalanta, e cila vjen nga disfata në finalen e Kupës së Italisë me Juventusin, megjithatë mund të shfaqen të dielën në mbrëmje me disa mungesa të rëndësishme. Një mbi të gjitha shqetëson Gian Piero Gasperini, i cili ndoshta do të duhet të bëjë pa një nga besnikët e tij.

Futbollisti në fjalë është gjermani Robin Gosens. Ana e majtë e Atalanta vuajti nga problemet në kyçin e këmbës në fund të ndeshjes së të mërkurës kundër Juventusit.

Nuk është rastësi që Gasperini e zëvendësoi atë në pjesën e dytë, edhe për shkak të kushteve të vështira fizike.

Gosens, sipas azhornimeve të Corriere dello Sport, e ka kaviljen e këmbës të fryrë dhe të lënduar. Mbrojtësi i krahut mund të kursehej për ndeshjen e fundit të kampionatit, në fund të një sezoni të luajtur në një mënyrë të jashtëzakonshme nga numri 8.

Kjo edhe në sajë të faktit se një përkeqësim mund t’i rrezikonte Europianin me Gjermaninë në qershor.

Numrat dhe statistikat flasin për të: 31 paraqitje në kampionat dhe 11 gola të shënuar. Një performancë pothuajse sulmuese, një simptomë e të dy cilësive të tij të mëdha dhe një lojë totale dhe me mendje të hapur që lejon Atalanta të dërgojë të gjithë lojtarët e tyre në internet.

Milani shpreson seriozisht që Gosens të mos rrezikohet, në mënyrë që të ketë një pengesë më pak për ndeshjen më të rëndësishme të sezonit të tyre.

E kush e di që Gasperini, për ndeshjen e fundit, nuk do të jetë në gjendje t’u japë hapësirë ​​atyre që kanë luajtur më pak muajt e fundit.

Sakaq, dy ndryshime të tjera mund të jenë aktivizimi si titullar për Muriel në sulm dhe në mbrojtje Gjimshiti, duke qenë se në finalen e Kupës së Italisë luajti Palomino.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu