KUNDËRSHTARI/ Fonseca “paralajmëron” Milanin: Roma ime ndihet super në formë!

Paulo Fonseca foli sot në konferencë për shtyp përpara ndeshjes Milan-Roma. Këto janë deklaratat e trajneri të ekipit verdhekuq.

Milan-Roma është gjithashtu sfida mes dy sulmuesve të shkëlqyeshëm. Cila është cilësia që Dzeko ka më shumë se Ibra dhe anasjelltas?
“Ata janë dy lojtarë shumë të rëndësishëm, por unë nuk dua të bëj krahasime duke mos punuar me Ibrahimovic çdo ditë. Mund të them se sa i rëndësishëm është Dzeko për ne.

Ata janë dy lojtarë që luajnë në të njëjtën pozitë, me karakteristika të ngjashme, por për mua është e rëndësishme që Dzeko të luajë si një lojtar i madh që është, por edhe i motivuar “.

Për Milanin është një provim “titulli”: a është skuadra e Romës inferiore?
“Milani është në gjendje të mirë, trajneri po bën një punë të shkëlqyer, por edhe ne jemi mirë, jemi të motivuar, ekipi është i sigurt.

Do të jetë një ndeshje teknikisht interesante, të dy ekipet do të dëshirojnë të fitojnë. Roma dëshiron të tregojë se është një ekip i madh dhe dëshiron të fitojë”.

La Roma parte con il piede giusto in Europa League. L'irrinunciabile Dzeko  non citato da Fonseca - FarodiRoma

Në këto ditë, duke pasur parasysh numrin në rritje të infeksioneve, jemi kthyer për të folur me këmbëngulje për playoff dhe playout për t’i dhënë fund Serie A. A do të ishit në favor të këtij formati?
“Mendoj se mund të qëndrojmë kështu deri në fund të kampionatit. Të gjitha ekipet po punojnë për të përfunduar kampionatin me përgjegjësi në këtë mënyrë.

Sigurisht që jam i shqetësuar për situatën në përgjithësi. Këtu të gjithë duhet të jemi të kujdesshëm dhe të respektojmë rregullat sepse është një moment i vështirë dhe duhet të tregojmë përgjegjësi “

Duke vendosur disa lojtarë që nuk janë përdorur kurrë në kupë, a dëshironit të dëshmoni mangësi në disa pozicione?
“Jo. Ne fituam dhe lojtarë të rëndësishëm pushuan dhe ishte e rëndësishme të linim ata që luanin më pak zakonisht. Nuk kisha ndërmend të provonte gjëra të tjera.”

RADIO PENSIERI', PRUZZO: "I tre senatori davanti saranno decisivi, col  Milan vince la Roma" - Forzaroma.info

Çfarë e bën Ibrahimovic ndryshe nga kampionët e tjerë në moshën 39 vjeç? Si ndalet?
“Ai është padyshim një profesionist i shkëlqyer, përndryshe nuk mund të luante ashtu në moshën 39 vjeç.

Kjo nuk është një lojë kundër Ibrahimovic, është kundër Milanit. Unë nuk e përgatis ndeshjen duke menduar vetëm për një lojtar. Ne kemi punuar me të gjithë ekipin në mendje”

Milani është në një moment fantastik, Pioli thotë se ka harmoni. A ka harmoni në Romë?
“Ne kemi krijuar një identitet të fortë, rezultatet e fundit kanë qenë pozitive dhe janë një dëshmi se të gjithë jemi në harmoni, të motivuar dhe me vetëbesim.”


“Për mua Juventusi dhe Interi janë favoritët, kurse skuadrat e tjera mund të kenë një kampionat të mirë.

Ajo që ka ndodhur në këto ditë është një demonstrim i ekuilibrit të këtij kampionati. Ne mund të luajmë me të parin ose kundër të fundit në renditje, por është gjithmonë e vështirë.

Si është Smalling?
“Ai është mirë, por nuk është gati për nesër. Mendoj se ai mund të ribashkohet me ne në Europa League.”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu