“Ku janë ata që thonin se u rritëm pa tifozët? Ah sikur t’i kishim në San Siro! Me Juventusin ndryshoi gjithçka…”

Stefano Pioli foli në konferencë për shtyp pas ndeshjes së fituar thellë 7-0 ndaj Torinos.

Pas kësaj fitoreje, Milani është tre pikë nga Champions League dhe e ka fatin në duart e veta.

“Eshtë e vërtetë. Nuk ishte e lehtë të vije në Torino dy herë dhe të fitoje pastër, bindshëm dhe pa pësuar asnjë gol. Edhe këtë mbrëmje, pavarësisht rezultatit që thotë diçka tjetër, nuk ishte e lehtë.

Kemi dy ndeshje përpara dhe duhet të vazhdojmë të luajmë me këtë vëmendje, me këtë frymë, me këtë cilësi dhe këtë dëshirë për të lënduar kundërshtarët tanë dhe për të menduar të radhës”.

I kënaqur me 10 golat e shënuar dhe 0 të pësuar në dy ndeshjet e fundit?

“Shifrat flasin vetë dhe respektojnë qëndrimin dhe performancën. Ne ishim më kompaktë në nivelin mbrojtës, u dhamë disa pika referimi kundërshtarëve dhe krijuam shumë”.

Cili ishte sekreti i kësaj periudhe?

“Sekreti ynë është ekuilibri që na vjen nga klubi, gjë që na ka bërë të punojmë në mënyrën më të mirë në këtë vit e gjysmë shumë të veçantë.

Ekuilibri që të mos vuajmë nga rezultatet negative dhe të mos krijojmë eufori nga ato pozitive.

Ne gjithmonë jemi përpjekur të përmirësohemi. Kishim shumë ngritje të larta, pak ulje por kjo është normale në një sezon si ky, ku kemi filluar të luajmë shumë herët.

Evropa na hoqi diçka, por, me pak më shumë fat, ne mund të kishim shkuar deri në fund. Bilanci dhe mbrojtja e klubit, e cila është fantastike, së bashku me dëshirën e ekipit për t’u rritur dhe përmirësuar”.

Ku do të duhet të punoni në funksion të Cagliari?

“Sigurisht në aspektin psikologjik, sepse presionet po rriten por ne vijmë nga dy ndeshje ku presioni ishte shumë i lartë.

Ishte e lehtë të mendohej se nëse do të shkonte keq me Juventusin, shanset tona për të arritur qëllimin do të zvogëloheshin. Kjo ishte gara kryesore dhe midis së dielës dhe sot kemi treguar një pjekuri të madhe dhe kjo na bëri të kuptojmë se si të përballemi.

Ne duhet ta përgatisim atë në mënyrën më të mirë të mundshme dhe të gjithë ata që shkojnë në fushë do të duhet të dinë se secili nga shokët e tij të skuadrës do të japë 110%. Sepse ne jemi këta”.

Ekipi luan me cilësi dhe argëtim të shkëlqyeshëm…

“Ne na pëlqen të luajmë futboll, i cili ka teknikë të shkëlqyeshme dhe është i duhuri për të luajtur.

Është normale të rrezikosh, edhe sonte e bëmë, por kemi kënaqësinë të luajmë me topin midis këmbëve tona, duke u përpjekur të jemi të rrezikshëm dhe mendojmë se është mënyra e duhur për të vazhduar në punën tonë dhe mendoj se është gjithashtu mënyra e duhur për ngjyrat që ne veshim, sepse Milani gjithmonë ka luajtur mirë në futboll dhe duhet të vazhdojë ta bëjë këtë”.

A nuk do të ishte e drejtë të luheshin ndeshjet e fundit në të njëjtën kohë?

“Do të ishte shumë mirë t’i luaja me tifozët. Kam dëgjuar për këtë histori, por prania e tyre do të ishte e mrekullueshme.

Ku janë ata që thanë që vitin e kaluar u rritëm sepse nuk kishte tifozë? Na munguan sidomos në San Siro, tani do të ishte fantastike.

Do të ishte shumë mirë. Kalendari tashmë ka dalë, ne luajmë të dielën në mbrëmje dhe do të kemi pak më shumë kohë për të rimarrë energjinë e këtyre dy ndeshjeve të fundit”.

A mund të shërohet Ibrahimovic në kohë për Atalanta?

“Të dielën nuk mendoj se ka ndonjë mundësi, për të fundit që shpresojmë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu