Kroati ka spikatur në Serie A te Spezia, Ante Rebic mund të futet “shkesi” për Milanin!

Sezoni aktual i Serie A, ashtu si çdo vit, ka pasur shumë futbollistë që kanë spikatur për mirë (natyrisht edhe ata për keq)

Mes tyre është edhe Martin Erlic që ka bërë gjëra të mëdha te Spezia, një ekip që sivjet u ngjit nga Serie B dhe është duke tentuar të sigurojë mbijetesën duke qenë në pozitë komode.

Mbrojtësi 23-vjeçar kroat ka qenë në Itali që nga viti 2014, kur Parma e mori atë nga sektori i të rinjve të Rijeka.

Më vonë u transferua te Sassuolo, e cila e huazoi te Sudtirol në 2017 dhe te Spezia në 2018. Në verën e vitit 2019, klubi ligurian investoi rreth 1 milion euro për të blerë kartonin e lojtarit plotësisht. Një investim i mirë.

Erlic ka bashkuar deri tani dy gola dhe një asist në 23 paraqitje totale midis Serie A dhe Coppa Italia këtë sezon.

Ai shënoi golin vendimtar në fitoren e fundit të Spezia 3-2 kundër Crotone.

Gjithashtu kishte siguruar asist për shënimin e Maggiore. 3 pikë kryesore për luftën e ekipit Ligurian për shpëtim.

Mbrojtësi kroat është i gjatë 193 centimetra dhe i fortë me kokë, pasi di si të fitojë duelet ajrore. Performanca e tij e mirë sezonale nuk ka kaluar pa u vënë re.

Ka skuadra të Serie A që e kanë vënë në shënjestër. Sot La Gazzetta dello Sport përmend Napolin, Fiorentina dhe Milan në veçanti.

Erlic është një bashkatdhetar i Ante Rebic. Vetë sulmuesi kuqezi mund të jetë vendimtar në rast se klubi vendos të fillojë negociatat për blerjen e lojtarit.

Gazzetta dello Sport konfirmon se Djalli kishte kryer tashmë një sondazh për Erlic verën e kaluar dhe gjatë sezonit lojtari u ndoq.

Ka interes sigurisht, por do të jetë e nevojshme të shihet nëse një ofertë do të vendoset në tryezë në tregun e ardhshëm të transferimeve të verës.

Milani ka përparësi të tjera tani. Në mbrojtje ai do të duhet të blejë Fikayo Tomori, një investim prej 28 milion eurosh.

Duhet të përcaktohet gjithashtu e ardhmja e Alessio Romagnoli dhe Mattia Caldara.

Ky i fundit do të kthehet nga huazimi te Atalanta, e cila nuk do të ushtrojë të drejtën e blerjes të vendosur në 15 milion.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu