Kontrata e Belotti drejt skadimit, por Torino nuk bën zbritje: çmimi i caktuar!

Një nga emrat më të nxehtë të merkatos së ardhshme të transferimeve të verës do të jetë me siguri Andrea Belotti. Qendërsulmuesi dhe kapiteni i Torinos duket gjithnjë e më larg nga qëndrimi me fanellën granata, përkundër lidhjes së tij të fortë me klubin dhe tifozët.

Duke marrë një shpëtim të vështirë dhe të komplikuar, Belotti tani do të përqendrohet në Kampionatin Evropian që do të luhet me Italinë, ku vendi do të luhet me Ciro Immobile në formacion.

Por me një vështrim në të ardhmen e tij: nga njëra anë opsioni për të rinovuar me Torino, nga ana tjetër rrugën e lehtë për një lamtumirë.

Kontrata e ‘Gallo’ do të skadojë më 30 qershor 2022, kështu që sulmuesi së shpejti do të hyjë në vitin e tij të fundit kontraktual.

Torino ka shumë të ngjarë të propozojë një marrëveshje të re, por siç pranohet nga presidenti Urbano Cairo nuk do të jetë e lehtë të plotësohen kërkesat e ish-qendër sulmuesit të Palermos.

Në rast të refuzimit të ofertës tjetër të rinovimit, Torino do të detyrohet të nxjerrë Belotti në treg. Edhe në shifra jo aq të larta sa kërkoheshin në të kaluarën. Duhet të mbahet mend se Kairo madje ishte në gjendje të kërkonte 100 milion vite më parë për etiketën e numrit nëntë.

Sidoqoftë, marrëveshja nuk do të jetë e lirë gjithsesi. Sipas Corriere dello Sport, Belotti do të kushtonte rreth 30-35 milion euro. Ky është një investim i rëndësishëm për ekipet e interesuara, por jo i pamundur për kompanitë që mund të shpenzojnë shifra të tilla.

Më të interesuarit mbeten Milani dhe Roma. Kuqezinjtë janë në kërkim të një alternative për Zlatan Ibrahimovic, një sulmues shumë më të ri se suedezi që mund të alternohet me të ose edhe ta mbështesë atë. Nga ana tjetër, verdhekuqtë janë gati të kthehen te ‘Gallo’ në rast të lamtumirës së Edin Dzekos.

Vera është e gjatë dhe përshtypja është se e ardhmja e Belotti mund të dekretohet në fazat e fundit të seancës së merkatos 2021.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu