KONFERENCA – “United i fortë jashtë fushe, Europa nga kampionati ka ndryshim. Nesër vendos mbi 4 lojtarë. Do kisha firmosur…”

Stefano Pioli beson te kualifikimi, sidomos në kuadër të ndeshjes së vajtjes në Angli, por e di edhe se Manchester United është një skuadër e cila jashtë fushe nuk humbet prej shumë kohësh: 12 ndeshje radhazi në të gjitha kompeticionet pa humbje. E fundit ajo ndaj Leipzig 3-2!

Pavarësisht se si do të shkojë nesër, ishte një Europa League e rëndësishme dhe pozitive për Milanin?

“Të gjitha ndeshjet që kemi luajtur na kanë bërë të rritemi. Nesër rezultati është i rëndësishëm, ne duam të kualifikohemi. Kemi kaluar shumë hapa për të arritur këtu, tani duam të fitojmë”

Si janë të dëmtuarit?

“Ibra dhe Bennacer do të jenë në dispozicion, unë jam i lumtur me shërimin e tyre. Për Calabria, Rebic, Leao dhe Romagnoli orët e ardhshme dhe seanca e nesërme në mëngjes do të jetë vendimtare. Do të duhen edhe disa orë për të vendosur”

Sa e vështirë do të jetë ndeshja e nesërme me performancën e shkëlqyer të United jashtë fushe?

“Do të ketë shumë vështirësi nesër, ato janë shumë të fortë. Nuk kanë humbur për një kohë të gjatë jashtë fushe, do të duhet të luajmë me cilësi, personalitet dhe ritëm për të fituar”

A do të luajë nesër Ibra?

“Ne do të shohim zgjedhjet që bëjmë. Padyshim që ai nuk mund të ketë 90′ në këmbët e tij, por është një rikthim i rëndësishëm për ne”

Sa i rëndësishëm është personaliteti i Ibra-s?

“Ardhja e tij dhe e Kjaer kanë përmirësuar ekipin nga pikëpamja e personalitetit. Ne jemi rritur shumë me ta”

Duke pasur parasysh performancat e tij në Sanremo, a është Ibra më i mirë si lojtar apo si dirigjent?

“Zlatan është një kampion i madh, nuk e di nëse ai ishte i mirë në Sanremo, ndërsa ai mbetet një kampion i madh në fushë dhe unë pres shumë prej tij nga tani deri në fund”.

A shqetësoheni për mungesat?

“Sa më shumë zgjedhje të kem, aq më mirë. Nuk e kam problem, le të shohim se kush do të jetë nesër. Në çdo rast, ne kemi treguar që mund të bëjmë mirë edhe me mungesat”

Më mirë Ibra apo Cavani?

“Ibra është një kampion. Unë kurrë nuk kam qenë trajner i Cavani, ai është një lojtar i shkëlqyeshëm, por unë i përmbahem Ibra”

Donnarumma, Theo dhe Rebic u shfaqën pak nervozë ndaj Napolit. Çfarë nënkuptojnë këto episode?

“Këto janë gjëra që mund të ndodhin, edhe nëse do të ishte më mirë nëse nuk do të ndodhnin. Ishte një ndeshje e luftuar fort dhe nervoze, duhet të mësojmë të jemi më të kthjellët”

Si i qaseni një ndeshjeje si kjo? Çfarë Manchester pret?

“E vështirë të bësh parashikime, në Manchester ata ishin agresivë dhe ne dolëm me zotërim të mirë të topit. Rezultati i ndeshjes së parë nuk mund të ndikojë në lojën tonë, ne nuk mund të menaxhojmë asgjë por të jemi gjithmonë të rrezikshëm”.

Çfarë mendoni për rezultatet negative të ekipeve italiane në Evropë? Kush luan në Evropë humbet pikë?

“Rezultatet e fundit e thonë këtë, edhe nëse vitin e kaluar Inter dhe Roma dolën mirë në fund. Në Evropë ne luajmë me më shumë ritëm dhe cilësi, kemi luajtur në Manchester me ritëm dhe cilësi në një terren të përsosur, ndërsa në Itali është e vështirë të gjeni fusha si kjo. Jemi pak mbrapa gjithçkaje, në Itali duhet të përmirësohemi pak në të gjithë sektorët “.

A do të kishit firmosur në gusht për të qenë në këtë pikë në fund të marsit?

“Të gjithë do të kishin nënshkruar, por nuk duhet të jemi të kënaqur. Ne kemi rritur pritjet tona, kemi treguar se mund të arrijmë rezultate të caktuara. Ne kemi bërë mirë deri më tani, por në fund shihet! Jemi në Europë dhe luftojmë në kampionat”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu