Konferenca te Franca, Deschamps “shtyn” Giroud drejt Milanit!

Olivier Giroud është i përqendruar në Kampionatin Evropian, por agjentet i tij po punojnë për të ardhmen. Edhe pse Chelsea ka ushtruar opsionin për të rinovuar deri në vitin 2022, qendërsulmuesi francez ende mund të largohet nga Londra.

Blutë dëshironin të shmangnin transferimin e tij falas në një ekip tjetër të Premier League. Kishte disa që kishin dalë përpara, siç ishin rivalët Tottenham, dhe për këtë arsye klauzola u ushtrua.

Sidoqoftë, duket se ka një marrëveshje zotërish midis lojtarit dhe Roman Abramovich për ta liruar atë në rast të ofertave nga jashtë.

Didier Deschamps, trajneri i Francës, u pyet për situatën e Giroud në një konferencë për shtyp. Ai u shpreh për këtë temë si vijon:

“Unë jam i vetëdijshëm për atë që Olivier ka bërë për Francën dhe për atë që është i aftë. Nuk dua të flas për situatën e tij të vështirë te Chelsea.

Nga shkurti, ai luajti pak dhe u bashkua me ekipin kombëtar pas të tjerëve. Ne kemi punuar pak së bashku, por ai gjithmonë jep më të mirën në trajnim.

Padyshim që janë minutat e lojës që bëjnë diferencën dhe ky mund të jetë një problem. Sidoqoftë, ai më duket në formë të shkëlqyeshme, është mësuar me këtë situatë dhe është pjesë përbërëse e grupit”.

Trajneri francez tregon se Giroud luajti pak për Chelsea në gjysmën e dytë të sezonit. Është e qartë se ky është një element që ai merr në konsideratë në ato që do të jenë më vonë zgjedhjet e tij në Kampionatin Evropian.

Me siguri Giroud do të duhet të ndryshojë skuader për të luajtur më shumë dhe për të mos humbur ekipin kombëtar.

Milani, si klubet e tjera, mund të përfaqësojë një zgjidhje më të mirë se Chelsea. Te kuqezinjtë ai do të ishte zëvendësi i Zlatan Ibrahimovic, i cili është gati 40 vjeç dhe nuk mund të luajë të gjitha ndeshjet. Prandaj, Giroud nuk do të kishte mungesë hapësire nëse do të zbarkonte në Milano.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu