KONFERENCA – “Të bindur te rrugëtimi i nisur, por kritikat janë me vend. Ja problemi i Romagnolit…”

Stefano Pioli foli sot në konferencë për shtyp përpara ndeshjes ndaj Roma nesër në “Olimpico”, ora 20:45. Ai u ndal te shumë tema lidhur me momentin e Milanit.

Roma-Milan nesër, Dzeko do të mungojë…

“Është një ekip që paraqet shumë zgjidhje sulmuese. Dzeko është një pikë referimi, ai po luante mirë, por Roma luan mirë edhe pa të.

Kjaer tha se Milani nuk do të duhet të ndryshojë dhe të vazhdojë në këtë rrugë. A është kjo ideja e duhur?

“Absolutisht po, mund të ndryshojmë disa pozicione në fushë, ne gjithmonë i kemi, por rruga jonë është shumë e qartë. Ajo që tha Kjaer pasqyron të gjithë bindjen tonë.

Është diçka e mirë të luajmë kundër më të fortit, kemi punuar shumë për të arritur atje në këtë moment, ne mbërrijmë mirë pasi kemi kaluar raundin në Europa League, po përpiqemi të bëhemi një ekip fitues, fituesit provojnë zgjidhje të reja dhe nuk qëndrojnë në humbje…”.

Çfarë ndeshje do të jetë nesër kundër Romës? Një ndeshje direkte për Champions?

“Po, renditja e thotë këtë. Vitin e kaluar kishte më pak ekipe që luftuan, këtë vit janë të gjithë atje. Roma po bën një rrugë të shkëlqyeshme, është një lojë e rëndësishme, është një ndeshje e drejtpërdrejtë.

Pikët vlejnë më shumë. Do të fillojmë tre javë që do të na shohin në fushë shpesh. Është koha të shtyjmë dhe ta vëmë veten në provë”.

A mund të ndryshojë qëndrimi në lidhje me Romën?

“Milani duhet të bëjë zgjedhje precize taktike, të jetë agresiv ose të presë. Konceptet tona nuk duhet të ndryshojnë, ne kemi respekt për kundërshtarët tanë, do të përpiqemi t’i kufizojmë ata dhe më pas të rrisim karakteristikat tona”

Si e shpjegoni vështirësinë e krijimit të mundësive?

“Vetëm në La Spezia nuk ishim në gjendje të kishim mundësi. Duhet të luajmë më shumë në pjesën kundërshtare, ky është një objektiv edhe për nesër. Sa më shumë që të jemi në pjesën kundërshtare, aq më shumë kemi mundësinë për të shënuar dhe më pak të vuajmë”.

Më mirë rezultati apo performanca?

“Të dy gjërat duhet të shkojnë dorë për dore, nëse rezultati arrihet në Romë, paraqitja është domosdoshmërisht pozitive. Vetëm në këtë mënyrë mund të kapërcejmë një kundërshtar kaq të fortë”

A shqetësoheni apo bezdiseni që flitet se jeni i lëkundur nëse ndodh ndonjë rezultat negativ?

“Gjithçka është normale. Ne jemi vlerësuar shumë, ne jemi kritikuar me të drejtë sepse nuk kemi qenë në gjendje t’i përmbahemi pritshmërive.

Asgjë nuk ndryshon në dhomën e zhveshjes, kemi motivim. Momenti është vendimtar, nga marsi e tutje vendoset kampionati, vendoset Europa League. Ne duam të jemi protagonistë deri në fund, kritikat duhet të na ndihmojnë të japim diçka më shumë”

A është e mundur të shohim Tomori nga fillimi nesër?

“Ai po bën mirë, ka karakteristika të mira, ka hyrë me shpejtësi të madhe në grup. Ne do të shohim, përveç Mandzukic, Maldini dhe Bennacer, janë të gjithë në dispozicion. Ne do të përpiqemi të bëjmë zgjedhjet më të mira”

A shikoni përpara apo prapa?

“Ne shikojmë për nesër, ne duam të përpiqemi të fitojmë ndeshjet, llogaritë bëhen në fund. Nuk kemi qenë shumë të ngazëllyer më parë, madje as tani duhet të jemi në depresion. Duhet të bëjmë pak më shumë, vendosmëria të mos mungojë”.

Cila është arsyeja e rënies së Romagnoli?

“Nuk më pëlqen të flas për individët në një situatë të tillë, ne nuk kërkojmë fajtorë. Një lojtar mund të mos jetë në 100%, Romagnoli ka luajtur shumë. Ne duhet të punojmë mirë në të dy fazat e lojës”

A është problemi fizik?

“Ne nuk ishim në lartësi në nivel teknik/taktik, jo fizik. Nuk kemi mungesë të gjendjes fizike, duke luajtur aq shumë do të gjejmë ritmin e duhur. Duhet të humbasim më pak pasime të lehta dhe t’u japim më shumë zgjidhje sulmit”

Çfarë ka ndryshuar nga Milani i vitit 2020 dhe ai aktual?

“Nëse e ul pak nivelin e performancës, mund të përballesh me humbje. Duhet të rrisim nivelin teknik dhe të cilësisë”

Ishtë folur më shumë për Ibra për Sanremo sesa për fushën, si jeni mendërisht?

“Ju folët për këtë, jo ne. Ai pret shumë nga vetja dhe shokët e tij të skuadrës, është i motivuar dhe i qetë, është përqendruar në ndeshjen e nesërme siç jemi të gjithë”.

Si i shpjegoni shanset e humbura të Rebic?

“Ante është mirë, në ndeshjen e fundit dhe në Beograd ai ishte më pak preciz se sa më parë. E rëndësishme është që ai të fitojë mundësitë, ai do të jetë përsëri vendimtar, ka cilësitë për të qenë i tillë.”

Pse të besojmë në rikuperimin e këtij Milani?

“Udhëtimi ynë filloi në Janar 2020. Ne kemi cilësi precize dhe lojtarë të fortë, ne fillojmë nga kjo për t’u kthyer në një ekip fitues”.

A ka pak mungesë të krijimit të lojës nga poshtë-lart?

“Ndonjëherë ekipi shtrihet shumë me më shumë lojtarë në fazën sulmuese, një menaxhim i topit me driblim duke filluar nga fundi. Ne do të përpiqemi të zhvillojmë më mirë lojën”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu