KONFERENCA – Stefano Pioli prezanton Milan-Genoa: “Të gjithë në diskutim, por kur pashë djemtë…”

Pas suksesit në “Tardini” ndaj Parma, Milani do të kthehet të luajë në “San Siro”, me Genoan e Ballardini. Trajneri Stefano Pioli do të ketë vetëm 3 mungesa: Ibrahimovic i skualifikuar dhe Calabria e Daniel Maldini ende të dëmtuar.

Trajenri kuqezi foli sot në konferencë për shtyp duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve të pranishëm:

Sa e rëndësishme është fitorja nesër?

“Duam të kthehemi te fitorja në San Siro, pas një kohe të gjatë. Do të duhet të luajmë duke bërë zgjedhjet e duhur dhe duke u përpjekur të kemi më shumë cilësi në 20 metrat e fundit të fushës”

Cilat janë alternativat për mungesën e Ibrahimovic dhe çfarë mund të japin Mandzukic dhe Leao?

“Unë jam i lumtur që Mario është mirë. Ai nuk ka 90 minuta në këmbë, por ai bëri një javë të shkëlqyer stërvitje.

Di të lëvizë shumë mirë, rrallë bën gabime në kohën e lojës. Leao di të ndryshojë shumë mirë dhe të sulmojë thellësinë”.

Çfarë mendoni për gjestin e Manduzkic (fali rrogën e marsit)?

“Mario ka vuajtur shumë për të mos qenë i disponueshëm muajt e fundit. Ai arriti me shumë entuziazëm. Unë kurrë nuk kam pasur dyshime për cilësitë e tij morale dhe teknike. Ai do të na ndihmojë nga këtu deri në fund”

A pret një Milan tjetër sa i përket qëndrimit dhe sjelljes në shtëpi?

“I kemi vlerësuar performancat tona në shtëpi. Ne u përballëm me kundërshtarë të ndryshëm me qëndrime të ndryshme.

Duhet të jemi më të përqendruar në 20 metrat e fundit të fushës me më shumë bindje dhe cilësi”

A mund të jetë një provim për Leao?

“Unë jam i bindur për rritjen e Leao, e shoh një lojtar shumë të përmirësuar në krahasim me sezonin e kaluar për vullnetin që ai vendos në lojë.

Kemi një qëllim të shkëlqyeshëm për të arritur dhe të gjithë jemi nën vëzhgim. Duhet të gjithë të jenë të shqetësuar, kështu përgatitesh për paraqitje më të mirë dhe pashë një ekip të shqetësuar”.

Ka momente në një sezon që janë më të rëndësishëm se të tjerët. Ekipet e tjera përballen me ndeshje direkte nesër. A është nesër një mundësi e shkëlqyer për Milanin?

“Nesër është Milan-Genova, ne mendojmë vetëm për ndeshjen tonë dhe kundërshtarët tanë.

Ne duhet të jemi të gatshëm të përballemi me një kundërshtar të një cilësie të shkëlqyeshme dhe i cili bëri shumë mirë me trajnerin e ri. Ne do të duhet të kemi shumë vendosmëri”

A keni biseduar me Donnarumma?

“Unë flas vazhdimisht me lojtarët. E ardhmja jonë është tani. Gigio e di se sa e rëndësishme është ndeshja e nesërme si dhe ekipi.

Për situata të tjera unë jam me fat që kam një klub shumë të vëmendshëm. Maldini foli në mënyrë të përshtatshme të shtunën e kaluar para ndeshjes. Janë të përqendruar të gjithë në Milanello. Jashtë saj, tema është pak e mërzitshme”

A mund të qëndrojë përsëri Manduzkic vitin e ardhshëm?

“Ai është një lojtar i fortë me vlera të rëndësishme. Këto ndeshje të fundit janë të rëndësishme për të gjithë ne, për klubin dhe për të ardhmen e të gjithë ne.

Ai është një djalë me vlera të rëndësishme dhe i cili gjithmonë ka qenë i besueshëm në karrierën e tij”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu