KONFERENCA | Pioli: “Planin e studiova gjatë pushimit, ja zgjedhjet e mia!” Leao: “Sivjet ka ndryshuar gjëja kryesore te unë”

Pak më shumë se njëzet e katër orë nga Porto-Milan, ndeshja e tretë e grupit të UEFA Champions League. Një ndeshje shumë e rëndësishme dhe vendimtare për skuadrën e Piolit.

Porto-Milan mund të vendosë për fatin evropian të kuqezinjve, pas humbjeve kundër Liverpool dhe Atletico Madrid në dy ndeshjet e para. Sot dolen ne konferencen per shtyp si Pioli ashtu edhe Rafael Leao, duke folur per sfiden dhe gjendjen e kuqezinjve.

Porto-Milan, fjalët e Piolit
“Nesër do të jetë një ndeshje fizike dhe teknike. Ne përballemi me një kundërshtar të madh me një trajner të afte. Do të jetë një ndeshje e vërtetë e Ligës së Kampionëve”.

Për mungesat dhe stërvitjet: “Çdo ndeshje e vetme ka një përgatitje të ndryshme, ne shfrytëzuam pushimin për të studiuar Porton, me shpresën se strategjia jonë do të japë fryte.

Ibrahimovic? Ai është më mirë, por luajti vetëm për pesëmbëdhjetë minuta të shtunën. Ai nuk do të fillojë si titullar”.

Gjendja e Bennacer: “Ismael është mirë, ai është kthyer në gjendje të mirë nga angazhimet e tij në ekipin kombëtar dhe është gati për nesër. Ndeshjet me Porton do të jenë vendimtare për vazhdimin në Evropë ”.

Për Krunic: “Ai mund të fillojë nga fillimi, luan për vendin me Daniel Maldini. Gjëja e keqe në lidhje me dëmtimet është se kur kthehen, duhet pak kohë për të qenë 100%. Tani Rade është mirë”.

Për përplasjen Ibra-Pepe: “Ata janë dy lojtarë me temperament. Eshtë e rëndësishme për ne që ta kemi Zlatanin në gjendje të mirë, ai është gati të përplaset me çdo mbrojtës ”.

Komenti për Porton: “Një ekip i kompletuar, më pëlqen shumë Diazi kolumbian për cilësinë dhe shpejtësinë e tij. Duhet mbajtur parasysh. Na mungojnë disa gjëra për t’u bërë përsëri të shkëlqyeshëm. Djemtë po rriten por rruga është ende e gjatë, ka hapa të ndryshëm për të kapërcyer. Nesër kemi një shans të ri për të bërë një rezultat tjetër pozitiv”.

Aspektet e Milanit për tu përmirësuar: “Ne duhet të qëndrojmë të fokusuar dhe të kthjellët në leximin e çdo situate të vetme, kemi paguar shtrenjtë për çdo gabim më të vogël në dy ndeshjet e para. Duhet të jemi të kujdesshëm si kur e kemi topin ashtu edhe kur e kanë kundërshtarët”.

Për Leao: “Rafa është më i vetëdijshëm për cilësitë e tij dhe është më i vazhdueshëm se vitin e kaluar. Ai po bën mirë, por ai ende mund të bëjë shumë më tepër.

E jona është një punë e ndërsjellë: i jap gjithçka ekipit dhe ata ia kthejnë. Ata dalin në fushë, unë përpiqem të bëj më të mirën. Ne po rritemi së bashku”.

Fjalët e Rafael Leao
“Ndihem i përmirësuar në krahasim me sezonin e kaluar, jam më i vazhdueshëm. Të luash kundër Portos është e vështirë, ata kanë cilësi të mëdha. Nesër do të jetë një finale për ne, ne duam të fitojmë për të vazhduar rrugën tonë. Nga minuta e parë ne duam të sulmojmë, por duhet ta mbajmë përqendrimin të lartë, ata kanë bërë mirë deri më tani”.

“Unë jam këtu në Milano për t’u rritur, është një klub i madh dhe ka shumë njerëz që më ndihmojnë çdo ditë. Ky Milan dëshiron të shkojë larg, kjo është ajo që ne të gjithë duam. Kemi një mundësi të madhe nesër. Ne jemi të rinj, por kemi mendjen e duhur, ka edhe lojtarë me përvojë të madhe”.

Foto Spada/LaPresse 03 ottobre 2021 – Bergamo, Italia Sport, Calcio Atalanta vs Ac Milan – Campionato italiano di calcio Serie A TIM 2021/2022 – Stadio Gewiss Nella foto: celebrates after scoring goal 0-3 Rafael Leao (A.c. Milan); Sandro Tonali (A.c. Milan); Ante Rebic (A.c. Milan); Photo Spada/LaPresse October 03 , 2021 – Bergamo ,Italy Sport, Soccer Atalanta vs Ac Milan – Italian Serie A Football Championship 2021/2022 – Gewiss Stadium In the photo: celebrates after scoring goal 0-3 Rafael Leao (A.c. Milan);Sandro Tonali (A.c. Milan); Ante Rebic (A.c. Milan);

Analiza për Porton: “Edhe ata do të luajnë për të fituar, ata po kërkojnë pikë si ne. Serie A është një ligë e vështirë, kur mbërrita gjeta dallime të mëdha nga ku isha më parë. Liga e Kampionëve është një ëndërr për mua, të dëgjosh këngën është një emocion i madh. Unë dhe ne duhet të japim gjithçka. “

Për vazhdimësinë e gjetur nga Leao: “Besimi i trajnerit tim u ndje. Milani më lejoi të shpreh të gjitha cilësitë e mia dhe kjo është gjëja më e rëndësishme për mua.

Kam mendjen e duhur, mendoj se mund të bëj ndryshimin në çdo moment të lojës. Unë gjithmonë përpiqem të bëj asistime dhe gola, falënderoj klubin që më rriti”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu