KONFERENCA – Pioli: Nuk e di a do të luajë Bennacer, Covid ka ndikuar pak te Calhanoglu. Interi në krye? Epo…

Stefano Pioli foli sot në konferencë për shtyp në prag të ndeshjes Milan-Crotone, duke bërë një “radiografi” të situatës dhe duke u ndalur edhe te individët.

Dje Capello vizitoi Milanellon, trajnerët historikë po e ndjekin këtë sezon me interes Milanin. A e keni këtë ndjesi?

“Sacchi dhe Capello janë dy trajnerë të shkëlqyeshëm, ata kanë Milanin në zemrat e tyre. Kanë arritur rezultate të jashtëzakonshme këtu, na ndjekin me dashuri të veçantë, kjo gjë vetëm mund të na kënaqë.

Jam gjithmonë shumë i vëmendshëm ndaj vlerësimeve dhe mendimeve të tyre, gjithmonë ka diçka për të mësuar. Shpresojmë t’i bëjmë të kënaqur “.

Ishte hera e parë e sezonit që Milani kishte një javë të tërë për t’u përgatitur për një ndeshje…

“Ishte e çuditshme, nuk na kishte ndodhur për një kohë shumë të gjatë, shkuam në fund të disa situatave nga pikëpamja taktike.

Bëmë një punë më të synuar nga pikëpamja fizike, ishte një punë e mirë, një javë e dobishme për t’u përgatitur për ndeshjen nesër”.

Jeni në mes të sezonit …

“Ne jemi në gjysmë të ngjitjes, shpatet më të vështira janë ende për të ardhur, do të jetë e vështirë për të gjitha ekipet.

Nuk mund të jemi të kënaqur, duhet të përpiqemi të rrisim nivelin tonë, ndeshjet e rëndësishme mbërrijnë menjëherë. Duhet të tregojmë në fushë më shumë intensitet dhe për t’i ushtruar presion kundërshtarëve që të arrijmë te fitorja”.

A ka ndonjë nxitje për t’u rikthyer në krye të renditjes pas fitores së Interit?

“Stimujt vijnë nga vetja jonë, ne kemi fituar një ndeshje të vështirë në Bolonjë, duam të vazhdojmë. Nuk jemi të interesuar në klasifikim tani, duam të përpiqemi ta fitojmë këtë ndeshje. Do të ishte e rëndësishme të ishim përsëri të nesërmen në mbrëmje në krye”.

A ndryshon diçka të kesh Interin përpara?

“Duhet të mësohemi me presionet, vështirësitë do të rriten. Unë vazhdoj të besoj se është një privilegj të kesh këto presione, nuk është hera e parë që ne jemi prapa Interit para se të luajmë.

Nuk jemi të përqendruar në këtë, jemi përqendruar që të luajmë mirë dhe t’i afrohemi mirë ndeshjes, duke kombinuar cilësinë dhe intensitetin, në mënyrë që të kemi një shans më të mirë për të fituar”.

Brenda fushe, Milani zhvillon shpesh paraqitje më të dobët në intensitet sesa jashtë

“Duhet të jetë një stimul për të përmirësuar rezultatet tona në shtëpi. Përmirësimi jashtë shtëpisë është i vështirë. Pa audiencën nuk ka shumë përparësi për të luajtur në shtëpi, por ne kemi disa keqardhje si ndaj Parma dhe Verona. Takuam skuadra shumë të forta”.

Si ishte java e Ibrahimovic pas ndeshjes në Bolonjë?

“E pashë Ibran shumë të vendosur në Bolonjë, ai ishte vendimtar. Më pëlqeu gjithçka që ai bëri në fushë, si dhe e gjithë faza e sulmit. Ne krijuam dhjetë raste shënimi, është shumë e vështirë në kampionatin tonë”.

Si duket Calhanoglu pas Covid?

“Kishte disa simptoma, situata të tilla të heqin diçka nga aspekti i gjendjes fizike, por është mirë ta kemi përsëri me ne. Ai është një lojtar shumë i rëndësishëm, do të vendos nëse do ta luaj nga fillimi apo gjatë ndeshjes”

Si shkoi përgatitja për Milan-Crotone?

“Ne analizojmë të dhënat e ndeshjeve dhe stërvitjeve, pasi një javë e gjatë na ndihmoi. Ata që ishin të lodhur patën mundësinë të marrin frymë, ata që kishin nevojë të punonin më shumë e bënë atë me qëndrimet e duhura.

Crotone ka marë më pak nga sa meritonte. Java do të jetë pozitive nëse marrim tre pikët”.

Cilët janë kundërshtarët më të vështirë në pikëpamje të vendit të katërt?

“Shqetësimi im i vetëm është që të mbaj nivelin e përqendrimit të ekipit të lartë. Ne mund dhe duhet të përmirësojmë nivelin tonë tekniko-taktik.

Shtatë më të mirët në renditje kanë shansin të fitojnë Scudetto dhe të arrijnë në Ligën e Kampionëve, të gjithë janë kundërshtarë për t’u frikësuar shumë.

Do të dëshironim të mos ishim pjesë e tre ekipeve që do të zhgënjehen në fund, të shtatë janë të fortë. Pesë apo gjashtë javët e fundit të kampionatit do të jenë vendimtare”.

A rrezikon Tonali të humbasë vendin e tij me kthimin e Bennacer?

“Siç thotë Zlatan: në këto nivele, ose ha ose do të të hajnë!

Çfarë mendoni për opinionet që vijnë nga jashtë?

“Nuk na intereson se çfarë thonë nga jashtë, duam të marrim rezultatet më të mira të mundshme”.

Cilat janë ambiciet?

“Tani ne jemi një grup, ne duam të japim më të mirën. Unë mendoj se ekziston një rregull shumë i thjeshtë në futboll. Ju stërviteni dhe pastaj luani të Dielën në varësi të mënyrës se si ka qenë stërvitja. Ne duam që ky sezon të na japë disa kënaqësi. “

Si po ecën Bennacer?

“Kishte pak bronkit dhe ethe, ndaj nuk u stërvitur, duhet ta vlerësoj nëse do të jetë ose jo nesër”.

A mendoni se kjo skuadër ka guxim?

“Kurrë nuk na ka munguar guximi, aq më shumë cilësi mund të vendosim në fushë, aq më lehtë është të fitosh ndeshje”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu