Konferenca – PIOLI: Motori i Milanit nuk është bllokuar, djemtë më kërkuan diçka pas humbjes!

Stefano Pioli, trajneri i Milanit, foli sot në konferencë për shtyp përpara ndeshjes ndaj Torinos. Kuqezinjtë vijnë nga humbja e parë pas 306 ditësh në Serie A, por trajneri beson se nuk ka goditje psikologjike.

A ka edhe ndonjë pro kur ka kaq shumë dëmtime?

“Në një sezon të komplikuar ka situata që mund të ndodhin. Ne kemi disa vështirësi, por është e kotë të harxhojmë energji në gjëra që nuk mund t’i kontrollojmë, pasi duhet gjetur zgjidhje. Skuadra po bën mirë, po luan dhe kështu ata duhet të bëjnë nesër në mbrëmje”.

Nesër mbërrin Torino në “San Siro”…

“Është një kundërshtar që kishte vështirësi fillestare, por është normale me një trajner që sjell koncepte të reja. Ata po kalojnë një moment pozitiv, kanë bindje dhe duhet të respektohen”

Si e trajtuat humbjen?

“Në të njëjtën mënyrë si ne arritëm fitoret, nuk kishte nevojë për ndërhyrjen time për të ngritur moralin e lojtarëve, siç edhe moralin e Piolit.

Ata e dinë se luajtën një lojë të bukur dhe duhet të mendojnë për ndeshjet e ardhshme. Ekziston vetëdija për cilësitë tona dhe besimi në mjetet tona”.

Kur do të kthehen Bennacer dhe Saelemaekers?

“Në parashikimet tona dhe të personelit mjekësor do të kthehen në Cagliari. Ata janë mirë por nuk e kanë detyruar ritmin e shpejtë dhe nuk mund të nxitohemi”.

A mund të jetë Ibrahimovic nesër?

“Ai realizoi programin e tij, punoi pak me grupin, por nuk mendoj se mund të jetë në dispozicion nesër”

Nesër do të ketë shumë më shumë mungesa?

“Nesër do të duhet të shtrëngojmë dhëmbët, nëse do të shtoheshin edhe dy mungesa të tjera do të kishim shumë lojtarë jashtë.

Duhet të rezistojmë, duhet të bëjmë mirë. Nëse nesër do të kishte 7-8-9 lojtarë që do të mungonin, do të ishte normale të kalonim në vështirësi, por së shpejti lojtarët do të kthehen dhe mund t’i rrisim rotacionet”.

Torino do të ketë stimuj të shkëlqyeshëm nesër …

“Ne kemi cilësi për të bërë mirë, kundërshtarët do të kenë motivim të madh, por edhe ne do të kemi shumë motivime”

A dalluat kundër Juventusit një ndjesi se motori është bllokuar pak?

“Ne pësuam dy gola nga cilësitë e kundërshtarëve tanë, motori nuk po bllokohet, por gabime të tilla ndodhin në të gjitha ndeshjet. Ne punojmë që të përpiqemi të përmirësohemi”

Si është ekipi mendërisht?

“Shumica e lojtarëve më kërkuan të rishikojmë imazhet e Milan-Juventus në mënyrë që të jemi më të rrezikshëm dhe të vuajmë më pak.

Kjo për të treguar dëshirën dhe përqendrimin e ekipit, një dëshirë e madhe për të bërë një paraqitje bindëse menjëherë”

A do të bëhet diçka në merkato?

“Ka një ndarje të shkëlqyeshme me fushën teknike dhe pronësinë, unë besoj se do të bëjmë diçka, nuk duhet të nxitojmë, ne do ta bëjmë kur dhe nëse ekziston mundësia”.

Çfarë ju shqetëson më shumë për nesër?

“Ne kemi bërë gjithçka për t’u përgatitur sa më mirë, jemi përballë një ekipi që po bën mirë, duhet të shfaqim performancën më të mirë pa shqetësime. Jam i sigurt që nesër do t’i shoh lojtarët shumë të vendosur dhe të vëmendshëm”.

Calhanoglu ende nuk ka rinovuar, për ju është thelbësor…

“Unë mendoj se ekziston vullneti i pronarëve për të rinovuar kontratat që skadojnë, ka një negociatë në zhvillim.

Jam këtu duke pritur, por gjëja pozitive është se ka vullnet nga të dy palët. Gjëja që ka rëndësi është të shohim djemtë të vëmendshëm dhe të qetë”.

A mundet Simakan të përmirësojë Milanin?

“Nuk kam asnjë koment për të bërë, unë komentoj për lojtarët që po stërvis”.

Si janë Calhanoglu dhe Kjaer?

“Kjaer doli pak i lodhur, sot ai u stërvit me ekipin. Stërvitja e nesërme do të jetë vendimtare. Calha nuk mundi të stërvitet sot, do ta shohim nesër”

Çfarë mendoni për performancën e Calabria në mesfushë?

“Davide është një lojtar inteligjent, ai mori disa minuta për të komunikuar mirë me shokët e tij të skuadrës në të djathtë, pastaj kontribuoi mirë në fushë. Në rolin e tij ai po paraqet shfaqje gjithnjë e më të larta. Në rast nevoje ai mund të bëjë mirë në mes të fushës” .

Si e gjykoni paraqitjen e Leaos?

“Ai luajti një lojë të shkëlqyeshme, u bëri presion kundërshtarëve të tij vazhdimisht, duke vendosur intensitet. E bëri atë edhe në Benevento. Po punon shumë për ekipin, me intensitet. Pritej kjo paraqitje nga ai”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu