KONFERENCA: Pioli i tregon derën Paqueta, zbulon keqardhjen e Rebic dhe flet për objektivat!

Sezoni i Milanit në Serie A 2020-21 do të nisë zyrtarisht ditën e hënë ku përballë do të jetë Bologna e Mihajlovic. Trajneri Stefano Pioli ka folur në një konferencë të gjatë për shtyp.

Nesër fillon gjithçka. Rivali do të jetë Bologna e Mihajlovic…

“Nesër do të jetë një ndeshje tjetër krahasuar me sezonin e kaluar, ata do të kenë motivimin maksimal por edhe ne e kemi”.

Nga çfarë varet rritja e Calhanoglu?

“Fillon me cilësitë e lojtarëve, performanca varet nga kjo. Ai është një lojtar që di të jetë shumë komod në fushë, bashkëpunimi i tij me Ibra në fushë është i rëndësishëm, ata dinë të sulmojnë linjat dhe thellësinë.

Hakan është një lojtar që ka kaq shumë cilësi dhe aq shumë zemërgjerësi, ai ka gjithçka për të bërë mirë dhe vazhdon të jetë një pikë referimi”.

Ai ishte i shqetësuar para Shamrock-Milan …

“Në ndeshjet e para gjithmonë jam, por gjithashtu mbetem i vetëdijshëm që e kam përgatitur ekipin mirë, por ndeshjet janë të paparashikueshme.

Në ndeshjen e parë kishte gracka, që vinin nga një ndalesë dhe disa miqësore të mira. Unë nuk kam dyshime për ekipin që stërvis, udhëtimi ynë filloi tetorin e kaluar, ne kemi identitetin tonë, një modul që lojtarët e pëlqejnë, por siguritë duhet të ri-propozohen. Duhet të jemi të bindur për cilësitë tona me shumë respekt për kundërshtarët tanë”.

A e ngriti Milani “stekën” e pritshmërisë?

“Të kesh presion është një privilegj, do të thotë që ke arritur nivele të caktuara, qëllimi ynë është të përmirësojmë sezonin tonë, por nuk duhet të mendojmë për objektivat. Duhet të jemi ambiciozë, ne jemi Milani, duhet të vazhdojmë të rritemi. Ne jemi një ekip shumë i ri me hapësirë ​​e bollshme për përmirësim”.

Centrocampo Milan – Pioli ha l'imbarazzo della scelta – Milano-24h

Si ju duken lojtarët e rinj?

“Përfshirja e tyre u lehtësua nga një grup i ngushtë që punon mirë dhe sakrifikon veten. Ata janë tre lojtarë cilësorë, Tatarusanu ka përvojë të madhe. Tonali dhe Diaz me talent dhe perspektivë absolute, do të jenë në gjendje të na ndihmojnë menjëherë”

Çfarë sezoni do të jetë për Rebic?

“Ai është një lojtar shumë i rëndësishëm për ne, ka cilësi, forcë fizike, thellësi. Ai kompleton sulmin. E vuan faktin që nuk luan në Evropë, pasi është i gatshëm dhe i përgatitur për të mbështetur ekipin”

Milan learning to play with pressure in Europa League - Pioli

A do të ketë më shumë rotacione sesa vitin e kaluar?

“Aspekti kryesor është të zgjedhim se kush jep më shumë garanci nga pikëpamja fizike. Nëse jemi mirë brenda dy javësh do të luajmë shpesh dhe do të ketë rotacion. Disa djem kanë pasur disa probleme por ato po rriten. Të kesh pesë ndryshime është një avantazh për t’u shfrytëzuar”.

A mund të synojë Milani për titull?

“Nuk e di, është e vështirë t’u përgjigjemi këtyre pyetjeve tani, duhet të vazhdojmë të rritemi dhe të tregojmë se jemi një ekip i fortë. Shpesh parashikimet bëhen që të provohet se nuk janë të drejta, Milani në dy kampionatet e fundit ka humbur javën e parë dhe duhet të synojmë të fitojmë”.

Si është Paqueta?

“Ai ka disa vështirësi për shkak të pozicioneve që zëmë në fushë, është një lojtar me karakteristika të veçanta, le të shohim se çfarë do të na tregojë merkato”.

A është thelbësore të fillosh mirë?

“Për të synuar katër vendet e para duhet të fillojmë mirë, nuk mund të ndjekim gjithmonë, fillimi mirë është thelbësor, jemi të përqendruar në angazhim”.

Milan ende humbet shumë gola…

“Gjëja më e rëndësishme është të krijojmë gjithnjë e më shumë shanse shënimi, aq më shumë rrisim aftësinë tonë për të arritur te goli dhe aq më shumë kemi mundësinë për të fituar”

Një moto për sezonin?

“Mos u dorëzo kurrë dhe gjithmonë përmirësohu”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu