Konferenca – Pioli i del në mbrojtje Ibrahimovic dhe i kthen koment atyre që duan të keqen e Milanit!

Stefano Pioli ka prezantuar sot sfidën ndaj Bologna që nis fazën e dytë të Serie A pasi e para u mbyll me 43 pikë të akumuluara në 19 ndeshje dhe vetëm dy humbje (ndaj Juventus dhe Atalanta).

Trajneri kuqezi foli sot në konferencën për shtyp dhe u shpreh se beson se grupi i tij do të japë më të mirën.

Il Resto del Carlino - Mihajlovic e Pioli: idee simili, caratteri opposti

Si ishte java e Milanit? Çfarë kundërshtari është Bologna?

“Ne nuk duhet të shohim prapa, por vetëm përpara. Ne mendojmë për ndeshjen tjetër e cila do të jetë e vështirë. Bologna luan futboll intensiv, do të duhet një paraqitje e shkëlqyeshme për të fituar”

Mihajlovic ka shprehur fjalë të bukura mbi rrugën e Milanit…

“Ne kemi bërë një rrugë të shkëlqyeshme deri më tani. Kemi 18 pikë më shumë se një vit më parë.

E mbyllëm 16-17 pika larg Juventusit dhe Interit në kampionatin e fundit, kështu që hendeku ekziston. Jemi duke punuar për të kompensuar ndryshimin. Shtatë ekipe të kampionatit janë shumë të forta”

Pioli: "Nessuno credeva nel Milan. Ibra? Non è razzista"

Çfarë rikuperon Milani me kthimin e Bennacer?

“Ai është më mirë, por ka qenë jashtë për një kohë të gjatë. Nëse ai bën të gjitha stërvitjet në grup sot do të thirret, por nuk mendoj se mund të fillojë titullar.

Ismael është një mesfushor me cilësi të mëdha dhe akoma me hapësirë ​​të bollshme për përmirësim. Është e rëndësishme që të kesh një seancë të mirë stërvitore me shumë lojtarë dhe më në fund ndodhi dje”.

Si është Ibra pas asaj që ndodhi në derbi?

“I vjen keq për kartonin e kuq, por shumë i ngazëllyer dhe i vendosur për ndeshjen e nesërme”.

Milan, aggiornamenti su Zlatan Ibrahimovic: le parole di Stefano Pioli -  Virgilio Sport

Roli juaj është më shumë psikolog apo trajner?

“Roli im është gjithmonë i ndarë midis fushës dhe aspektit mendor, të shohim punën tonë dhe të japim më të mirën nesër”

A është trajtuar Ibra ndryshe nga Lukuku?

“Ajo që ndodhi nuk është e këndshme. Unë nuk justifikoj atë që ndodhi, por ato janë gjëra që mund të ndodhin në fushë. Ibra sigurisht nuk është një racist, tani le t’i vendosim pikën kësaj historie. Klubi ka qenë gjithmonë në front te lufta kundër diskriminimit”.

A është momenti kyç i sezonit?

“Le të përqendrohemi në ndeshje, pastaj do të kemi dy javë të pastra ku mund të rikuperojmë disa lojtarë.

Kemi pasur disa lëndime dhe disa me Covid, duhet të gjejmë qëndrueshmëri në këto dy javë, dje kemi bërë një stërvitje të mirë dhe kam rikuperuar disa lojtarë.

Nga këtu deri në fund 19 ndeshje mungon shumë dhe për këtë arsye nuk mund të jenë ndeshje vendimtare”.

Il coraggio di Pioli e il messaggio di Conte. La sfida di San Siro decisiva  solo per Pirlo | Rep

A ka një klimë negative rreth Milanit?

“Ne nuk duhet të mendojmë për ato që thonë ata nga jashtë, ne thjesht duhet të mendojmë për veten, duke punuar dhe duke u përmirësuar.

Duhet të mbajmë ekuilibrin e duhur. Ajo që ata thonë nga jashtë është me pak interes për ne, ne vetëm duhet të mendojmë për të bërë mirë në fushë.

Duhet të vazhdojmë punën. Ne e dimë që gjykimet ndryshojnë shpejt në futboll”.

A mund të provokohet Ibra tani?

“Ai di të nxjerrë më të mirën në situata të tilla. Është i motivuar siç jemi të gjithë”

Pioli on his Milan in 2020, the effect of the lockdown, his first meeting  with Ibra and how he convinced him to stay, the goals for next year and  more… | Rossoneri

Si e patë Tomorin?

“Tregoi gjëra të mira. U paraqit mirë, ka cilësi të mira dhe është gjithashtu shumë inteligjent dhe me një dëshirë të madhe për të mësuar”.

Gjendja e Brahim Diaz?

“Ai kishte një shqetësim muskulor që do të rivlerësohet javën e ardhshme.

Shpresojmë ta rikuperojmë së shpejti sepse në javët e ardhshme do të kemi shumë ndeshje dhe për këtë arsye duhet të kemi sa më shumë lojtarë të jetë e mundur për të qenë konkurrues”.

Mandzukic, come Pioli potrebbe utilizzare il croato?

Cilët do të jenë 11 titullarët?

“Në futboll hierarkitë mund të ndryshojnë dhe ato varen nga mënyra se si janë lojtarët. Edhe në ndeshje ku kishte shumë lojtarë jashtë kemi bërë mirë, kjo do të thotë që ne kemi ndërtuar diçka të rëndësishme”

Për sa kohë do të jetë Kjaer jashtë?

“Shpresoj për pak kohë. Ai është një lojtar i rëndësishëm por nëse jemi të parët është sepse kemi bërë mirë edhe me shumë mungesa. Në javët e ardhshme do të ketë shumë ndeshje, kështu që do të më duhen të gjithë lojtarët”.

Serie A. Milan-Atalanta, Pioli: "Atalanta bestia nera. Turnover con  l'Inter? Ci penso" - Eurosport

Çfarë do t’i thonit një tifozi për ta qetësuar pas dy humbjeve radhazi?

“Skuadra është aty lart dhe ne kemi cilësitë për të vazhduar kështu. Kundërshtarët janë atje dhe për këtë arsye ne duhet të vazhdojmë të punojmë. Kualifikimi në Ligën e Kampionëve nuk do të jetë i lehtë, por ne kemi cilësitë për të arritur këtë qëllim”

Si janë Rebic dhe Mandzukic?

“Kur je në shtëpi, mund të punosh, por ta bësh atë në fushë është ndryshe. Rebic është duke u përmirësuar dhe do të tregojë veten në ndeshjet e ardhshme. Mandzukic ka pasur këtë problem në kyçin e këmbës, ai u stërvit dje dhe ishte më mirë. Do të thërritet”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu