KONFERENCA: Pioli flet për 7 ditët vendimtare, Rebic, Colombo, Leao, Tonali dhe hendekun Inter-Juve

Trajneri i Milanit, Stefano Pioli ka folur sot në konferencën për shtyp përpara ndeshjes nesër ndaj Crotone, në transfertë. Shumë tema të prekura nga tekniku kuqezi…

Colombo u aktivizua me qetësi dhe pa presion…

“Qasja e duhur, duhet të dilte në fushë me vetëdijen e të qenit gati dhe me qetësinë e duhur”

Calhanoglu bëri ndryshimin?

“Janë lëvizje teknike të nivelit më të lartë, asisti ishte një prekje e nivelit shumë të lartë”.

Cilat janë rreziqet kundër Crotone?

“Crotone di të luajë futboll, Stroppa po bën një punë të shkëlqyeshme, lojtarë të rinj kanë ardhur këtë javë, ata kanë karakteristika të mira dhe duhet të respektohen. E dinë se do të duhet të luftojnë, duhet të përgatitemi mirë”.

A do të luajë përsëri Colombo?

“Ai është një djalë shumë i pjekur, po bën mirë në stërvitje dhe në grupin tonë. Përpiqem të fus ekipin më të mire në fushë”.

Pioli praises Calhanoglu and Colombo as he dissects why Bodo/Glimt found so  much space

A mundet që Rebic të ketë një të ardhme si qendërsulmues?

“Ante është një sulmues, për ekuilibrin që kemi gjetur si sulmues i majtë po bën më shumë. Mendoj se ai mund të bëjë shumë mirë edhe si sulmues i pare. Po flasim për një lojtar të fortë që na jep fizik dhe sasi: ai mund të luajë të dy rolet pa hequr asgjë nga potenciali”.

Me kë përputhet më mirë Tonali në mesfushë?

“Katër mesfushorët tanë mund të përputhen mirë të gjithë së bashku, nuk shoh prioritetet, duhet të kemi mesfushorë që dinë të lidhin mirë dy fazat e lojës”.

“Sandro është i ri por inteligjent dhe i pjekur. Ai ka ardhur për një kohë të gjatë, mekanizmat tanë janë ndryshe nga ato të Brescia, duhet kohë”.

Vjen një javë shumë e rëndësishme me tre ndeshje

“Jam shumë i kënaqur me atë që po bëjmë, por na presin 7 ditë shumë të rëndësishme, ndeshje të vështira na presin. Duhet të luajmë si Milan dhe të marrim pikët maksimale, pa harruar playoff të Europa League, shumë i rëndësishëm. Këto janë ditë për t’u jetuar me përqendrim dhe intensitet. Janë tre ndeshje shumë të rëndësishme”.

Milani e kapërceu vështirësinë e mungesës së Ibra

“Vështirësitë janë pjesë e të dy ndeshjeve dhe momenteve të sezonit, nuk duhet të kemi frikë nga mungesat, jemi një ekip i bashkuar me një identitet të lojës”.

Milan, Pioli: "Mancate le energie. Calhanoglu riferimento, Colombo  emozionato"

A ju mungojnë fansat?

Të gjithëve u mungojnë, futbolli është bërë për tifozët. Aspekti më i rëndësishëm do të jetë kur mund të kthehen ato. Është një lloj futbolli tjetër, ishim të mirë në përshtatje, nuk është e lehtë, sepse tifozët të japin adrenalinë, do të jetë tjetër gjë kur t’i rikthejmë”.

A do të jetë Leao nesër?

“Ekziston mundësia, ai ka bërë vetëm 3-4 seanca stërvitore por duhet të jetë me ne, edhe mendërisht. Do të jetë me ne, është një djalë i ri me potencial të madh. E shoh në dispozicion për të luajtur, le të shohim nëse ai mund ta bëjë këtë qoftë dhe pak fare”.

A mundet që Kessie të jetë edhe mbrojtëse?

“Unë bisedova me Franck, ai më dha disponueshmëri. Është i vetmi nga skuadra midis jo-mbrojtësve që mund ta plotësojë atë rol atje. Shpresoj që mos ketë ndonjë urgjencë, por nëse do të ndodhë, ai do të ishte i gatshëm”.

Calabria reagoi ndaj kritikave…

“Kapërcimi i disa vështirësive është pjesë e rrugës së rritjes, duhet të jemi të mirë në ruajtjen e ekuilibrit, duke qenë të gatshëm, Davide po e bën atë”.

Goli i Colombo filloi nga Donnarumma…

“Bëmë një manovër me të gjitha parimet e lojës të bëra mirë, Gigio është përmirësuar shumë me këmbët e tij. Në fazën e mbajtjes së topit duke u vendosur në pozicione të mira jep shumë zgjidhje. Gigio është një pikë referimi, pasi të kesh një portier që di të lexojë situatat është shumë e rëndësishme në futbollin e sotëm. Ai po rritet në shumë gjëra, madje edhe në këtë”.

Sa kohë duhet për të arritur nivelin e Juve dhe Inter?

“Duhet të vazhdojmë të përmirësohemi, të vazhdojmë të rritemi, përsëri bëjmë disa gabime, jemi më pak të kthjellët në zgjedhjen e lojës, duhet të jemi më kompaktë, është pjesë e një rruge rritjeje. Duhet të përpiqemi të përmirësohemi kolektivisht dhe individualisht”.

Europa League, Milan-Bodo Glimt. Formazioni, orario tv e diretta dalle 20.30

A e ndihmon grupi Gigio?

“Shiriti i kapitenit e bën atë krenar dhe është e qartë, mendoj se Gigio po rritet në të gjitha situatat, ai është i pjekur, pozitiv”.

A mund të jetë Diaz zëvendës Calhanoglu?

“Mund të jetë një pozicion i mirë për të, mendoj se ai mund të luajë në të tre rolet, ka cilësi të mira, është një djalë inteligjent, i gatshëm, mendoj se do të jetë i dobishëm në disa pozicione”.

Cilat janë gjërat për të përmirësuar?

“Të enjten na u desh të punojmë më kompakt pa top, kur jemi mbrapa duhet të jemi më të organizuar dhe të gatshëm, këto janë situata që duhen përmirësuar. Punojmë në lojën e luajtur për t’u rritur”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu