KONFERENCA/ “Nuk jemi ekip normal!” Befasohet Pioli dhe del zbuluar mbi shanset për titullin kampion!

Stefano Pioli u intervistua nga Sky Sport pas ndeshjes Celtic-Milan 1-3. Trajneri kuqezi ka arritur sërish fitore dhe në 2020 njeh vetëm dy humbje (ndaj Interit dhe Genoas). Ekipi i tij ka 21 ndeshje radhazi pa humbje dhe shënon mesatare të frikshme golash!

Për fitoren: “Ishte një ndeshje që e drejtuam mirë, në pjesën e dytë humbëm edhe disa topa dhe rrezikuam pak.

Ishte shumë e rëndësishme të tregojmë se nuk jemi një ekip normal. Një ekip normal pas një fitore prestigjioze tregon më pak vendosmëri, por ne e nisëm fort! Duam të përpiqemi të fitojmë çdo ndeshje”.

Për momentin: “Të gjithë kemi punuar në një drejtim për kohën më të gjatë, lojtarët ndihen pjesë integrale e këtij ambienti, ne jemi një ekip shumë i ri, duhet ende të përmirësohemi.

Por sekreti është në punën e përditshme, sakrifikimin dhe rritjen. Klubi konfirmoi mënyrën tonë të punës, bleu lojtarë të rëndësishëm dhe lojtarë të rinj premtues.

Në Milanello ne jemi me të vërtetë të lumtur dhe përfitojmë nga çdo moment i vetëm për t’u përpjekur të rritemi”.

Për të ardhmen: “Rezultatet pozitive na japin forcë dhe vetëdije, por ne e dimë që do të vijnë edhe momente delikate.

Jemi një ekip shumë i ri, por kemi filluar të kemi personalitete të rëndësishme. Donnarumma është 21 vjeç, por tani ai është një person i arritur dhe i pjekur …

Ne kemi figura të rëndësishme që mund të na ndihmojë, gjithashtu duhet të përfitojmë nga momentet e vështira. Jemi duke bërë mirë sepse nuk humbasim as edhe një moment të kohës që kalojmë së bashku dhe sepse mendojmë se çdo ndeshje që mbërrin është më e rëndësishmja.

Marani: "Celtic-Milan? Incuriosito da una scelta tattica di Pioli"

Të hënën do të luajmë kundër Romës që janë një ekip i pabesueshëm, ne do të stërvitemi mirë që të përpiqemi të vazhdojmë periudhën tonë pozitive.

Pika jonë e kthimit erdhi në janar, filluam udhëtimin tonë atje, kanë kaluar 10 muaj, por është akoma në fillim. Për kohezionin që ekziston mendoj se edhe ne do ta dimë kapërcej kohëra të vështira”.

Për Milan-Roma tre muaj më parë: “Ato ishin fitoret që po na mungonin, madje edhe para se të kishim luajtur lojëra të mira, por na mungonte fitorja.

Ndeshja e së hënës është shumë e vështirë për mua, Roma është e dyta pas disa ekipeve në aspektin sulmues. Por gjithashtu dhe ne kemi cilësi.

Milan, Pioli: "Abbiamo dimostrato di non essere una squadra normale" - La  Gazzetta dello Sport

Do të jetë një ndeshje shumë e fortë, do të duhet të jemi shumë të mirë me top dhe pa top”.

Për atë që mungon për të synuar Scudetto: “Ne po bëjmë një punë të thelluar në të cilën kujdesemi për të gjitha aspektet, pastaj është cilësia e lojtarëve që bën ndryshimin.

Sa më shumë që të ngremë cilësinë dhe sa më shumë të kemi mundësinë për të fituar ndeshje, gjithashtu mund të përmirësojmë ekipin me seancat e ardhshme të merkatos.

Nuk duhet të ngutemi, e jona është ende një rrugë e nisur. Vërtet që ka 3-4 skuadra më të forta por parashikimet nuk zbresin fushë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu