KONFERENCA – Forma e ekipit, rikthimet e Theo dhe Rebic, Mandzukic, arbitrat, penalltitë, Diaz dhe Tomori: flet Pioli!

Stefano Pioli, trajneri i Milanit, foli sot në konferencën e zakonshme për shtyp përpara Milan-Atalanta, duke prekur shumë tema. Trajneri kuqezi u ndal te merkato, skuadra e tij, rikthimet, por edhe Mandzukic, Calabria, Brahim, arbitrat dhe episodet, objektivat.

Skuadra jep ndjesinë e njohjes së njëri-tjetrit në mënyrë të përsosur dhe është e përqendruar te kundërshtari, është e rëndësishme kjo?

“Të jesh i vetëdijshëm për cilësitë e tua është shumë e rëndësishëm, përtej sigurive tona ne kemi respekt të madh për kundërshtarët tanë. Atalanta është e fortë, ne duhet t’i përgëzojmë ata, ata kanë qenë në Ligën e Kampionëve për dy vjet, po bëjnë një punë të shkëlqyeshme, por nesër ne duhet të bëjmë një garë intensiteti dhe të përpiqemi të fitojmë”.

Sa e rëndësishme është të kesh Theo të disponueshëm?

“Unë jam shumë i kënaqur që e kam në dispozicion. Ndoshta edhe ai kishte nevojë për një pushim. Dalot e ka zëvendësuar atë shumë mirë, por Theo na garanton shumë zgjidhje në fazën mbrojtëse dhe sulmuese”.

Atalanta ka barazuar dy ndeshjet e fundit …

“Ata po bëjnë një punë të pabesueshme, nga klubi te lojtarët, kanë gjetur ekuilibrin e duhur. Fakti që ata nuk kanë fituar në dy ndeshjet e fundit do të thotë që kampionati ynë është shumë konkurrues. Atalanta do t’i vërë në dispozicion cilësitë e saj nesër. Përballen me dy ekipe që janë të parat në renditje për numrin e dueleve të fituara, kështu që do të jetë gjithashtu një ndeshje fizike”.

Si e gjetët Mandzukic?

“Ai menjëherë u përshtat mirë, ai tashmë ka punuar në Itali, ka një mentalitet evropian. Zero probleme, shumë pozitivitet dhe vendosmëri në ardhjen e tij. Fizikisht e gjeta shumë mirë, ai nuk ka luajtur për një kohë të gjatë, por u tregua gati dhe i etur. Ne mund ta hedhim menjëherë në fushë. Zgjedhim këtë rrugë dhe jo atë të bërjes së saj të funksionojë 3/4 javëve”.

Si janë Rebic dhe Krunic?

“Unë pashë shumë lumturi te fytyra e tyre, mezi prisnin të ktheheshin. Ata u stërvitën pak dje dhe sot me ekipin, së shpejti ata do të jenë në gjendje të luajnë përsëri”.

Si e vlerësoni tregun e transferimeve të bërë nga Milani?

“Falënderoj pronarët dhe klubin që janë gati. Qëllimi ynë nuk ndryshon, ne duam të përpiqemi të përfundojmë në katër vednet e para, është një garë me shtatë skuadra”.

A mund të luajnë së bashku Ibra dhe Mario?

“Është një mundësi, Mario duhet të gjejë më shumë ritëm dhe gjendje, por ai erdhi me idenë për të luajtur së bashku me Zlatan gjithashtu. Ne duam të kemi alternativa të vlefshme dhe të përpiqemi të mos u japim pikë referimi kundërshtarëve”.

Për ata që thonë se Milani ka marrë shumë penallti, ju gjithashtu mund të thoni se Milani ka goditur shumë shtylla…

“Ne luajmë futboll sulmues, shpesh jemi brenda zonës. Kjo është arsyeja pse kemi marrë kaq shumë penallti dhe kaq shumë shtylla. Unë kam respekt të madh për klasën tonë të arbitrave, ata po bëjnë më të mirën e tyre”.

Si i vlerësoni fjalët e Gasperini dhe Rizzoli?

“Kjo nuk na shqetëson, respekt të madh për klasën tonë të arbitrimit. Ajo është konsideruar gjithmonë më e mira në Evropë. Ne përqendrohemi në gjërat që mund të përcaktojmë. Ne jemi ekipi që ka luajtur më shumë këtë vit, shpresojmë të vazhdojmë çdo tre ditë. Edhe ne kemi shumë lojtarë. Jemi të përqendruar vetëm në këtë”.

A do të mendosh për derbin?

“Vetëm ndeshja e nesërme ka interes tani, posa të mbarojë do të mendojmë për ndeshjen e së martës. Ky është mentaliteti ynë. Kemi cilësi për të bërë mirë”.

A mund ta mbyllim rrethin nesër me humbjen 5-0 në Bergamo përpara 1 viti?

“Rrethi u mbyll me Cagliari-Milan 0-2 vitin e kaluar, udhëtimi ynë filloi nga atje. Nesër është një ndeshje e rëndësishme, vetëm kaq”.

Cili është kundërshtari më i frikshëm për Scudetto?

“Ne mendojmë për veten dhe përmirësojmë veten, në çdo performancë ekziston mundësia e përmirësimit të diçkaje. Në Cagliari kemi luajtur një nga garat më të mira në një nivel teknik, nëse kombinojmë intensitetin dhe teknikën do të kemi më shumë shanse për të fituar.

Janë shtatë skuadra që do të luftojnë për Scudetto dhe Champions, ne vazhdojmë të përmirësohemi për të dhënë shfaqje cilësore dhe me intensitet”.

Çfarë roli do të luajë Mandzukic?

“Unë fola me Mario, nuk mund të prisja një përgjigje më të mirë, ai më tha se do të luajë atje ku ekipi duhet të përpiqet të fitojë ndeshjet.

Këto janë vlerësime që do të bëhen pak nga një herë, vetëm 2 herë kemi pasur Zlatan, Rebic dhe Leao së bashku. Unë jam i lumtur me ardhjen e Mario”

Çfarë lojtari është Tomori?

“Ai është një djalë që ka agresivitet, shpejtësi, e kam parë vetëm nga videot akoma, por përshtypjet janë pozitive. Ne duhet ta njohim më mirë njëri-tjetrin dhe t’i japim kohë për të hyrë në mekanizmat tanë”.

Si u përmirësua kaq shumë Calabria?

“Në rritjen e Davide, shumë merita janë të tijat. Vitin e kaluar ai kurrë nuk e humbi besimin në cilësitë e tij, këtë vit ai meritoi besimin tim me paraqitjet që po bën në ndeshje dhe në stërvitje. Ai është një lojtar shumë inteligjent. Vështirë se bën gabime, ka një vizion të rëndësishëm të lojës. Njeriu nuk mund të jetë i kënaqur me performancat e tij dhe qëndrimet e tij “.

A nuk do ta shije më mirë Brahim si i majtë dhe jo në qendër?

“Pozicioni i Brahim është midis linjave, ai ka një driblim helmues. Ai gjithashtu mund të fillojë nga krahu por pozicioni i tij më i mirë është aty”

Si ndryshojnë hierarkitë pas merkatos?

“Hierarkitë në futboll janë gjithmonë fluide”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu