KONFERENCA E PIOLIT: Nga Ibra te Hauge, Europa League, Diaz, Tonali, gjendja ekipit dhe merkato!

Stefano Pioli, trajneri i Milanit, foli në konferencën për shtyp, në prag Milan-Spezia, java e tretë e kampionatit që vjen pas Rio Ave-Milan.

Sot është ditëlindja e Ibra …

“Biseduam dhe e përgëzova, ai është mirë. Më vjen keq që kalon një ditë si kjo pa familjen e tij, i urojmë të gjitha të mirat. Mosha? Më mirë mos ta themi…”

Çfarë mendove të enjten?

“Ishte një objektiv shumë i rëndësishëm për ne, po kontrollonim garën, atëherë u bë e vështirë dhe e patë të gjithë. Mendojmë për të tashmen dhe brenda së tashmes përpiqemi të ndërtojmë një të ardhme pozitive. Nga këto situata kemi dalë më të pjekur, kemi dalë më të fortë dhe më të gatshëm për angazhime të ardhshme”.

A është skuadra e lodhur?

“Ne nuk ndalemi nëse jemi të lodhur! Rruga jonë është e gjatë, do të duhet të mësohemi. U kam kërkuar disa lojtarëve përpjekje të rëndësishme, do të vlerësoj mirë sot, nga pikëpamja mendore dhe fizike ishte një ndeshje ku shpenzuam shumë. Duhet të mësohemi me rotacionet, intensiteti mendor nuk duhet të mungojë kurrë. Nesër është një ndeshje e vështirë, Spezia fitoi në Udine, ata do të arrijnë me shumë entuziazëm”.

Më shumë sulmues i parë Colombo apo Leao?

“Do vlerësohet mirë situata, gjithashtu jemi në gjendje të ndryshojë kartat me aktivizimin nga stoli.

Hauge në fushë nesër?

“Fizikisht është mirë, ndoshta më mirë se ne, por është po aq e vërtetë që ai do të duhet të kuptojë disa situata. Do të thirret, pastaj do të shohim”.

Tonali hyri mirë ndaj Rio Ave …

“Sandro është një lojtar tek i cili unë besoj, ai nuk është vetëm një perspektivë e re por një titullar i Milanit”.

Si ndihet Kessie?

“Do ta shoh sot, ai kishte një dëmtim të lehtë, është një nga ata që e tërhoqi shumë karrocën gjatë kësaj kohe! Do ta shohim”.

Vjen Dalot…

“Nëse ai arrin, do të flasim për të. Qendror? Jemi duke bërë një punë të bashkuar si brenda dhe jashtë fushës, kanë mbetur edhe disa ditë, do të shohim.”

Si menaxhohen energjitë?

“E dinim fillimin e fortë, në disa role nuk kisha shumë zgjedhje, uhet ta mbyllim ciklin e parë me dhëmbë të shtrënguar dhe me shumë vendosmëri”.

Pse zgjedhja e Maldini me Rio Ave?

“Mendova se nuk do t’u jepja pika referimi dy mbrojtësve të Rio Ave, në disa raste e bëmë mirë, të tjera më pak. Për nesër do të shohim cilat tipare na duhen.”

A mund të luajë edhe Hauge si duhet?

“Unë fola me të dje, kisha parë ndeshjet e tij. Luan kryesisht në të majtë, do të vlerësojmë se ku ta vendosim atë.”

Çfarë lloj lojtari është ai?

“Ai është një djalë i ri me cilësi të mira, na jep më shumë zgjidhje, vjen nga një kampionat tjetër, do të ketë kohë për tu përshtatur, le t’i japim kohë por mund të na japë disa kënaqësi”.

Castillejo u shfaq pak në telashe …

“Ai e di që duhet të rikuperohet në gjendjen më të mirë të mundshme, kur ta bëjë, do të jetë në gjendje të na japë një kontribut të rëndësishëm”.

Çfarë ndeshje duhet të luhet kundër Spezia?

“Na duhet një garë e shkëlqyeshme në nivel teknik, nuk kemi për të pasur gjithmonë sukses si të enjten”

A ishte skuadra e lodhur?

“Ata nuk dukeshin të lodhur, shkuam nën dhe dhe e rikuperuam garën në minutën e 121-të. Gjendja mendore dhe fizike është e mirë, nuk jemi në 100% por do të jemi së shpejti. Pushimi po vjen, shpresojmë që të gjithë ata që shkojnë në Kombëtare do të kthehen në shëndet të plotë”.

Brahim Diaz tashmë është përshtatur…

“Brahim na jep më shumë zgjidhje, mund të përmirësohet në pozicionimin e tij midis linjave dhe sulmit zonal”.

Çfarë ekipi do të jetë ai pas pushimit?

“Klubi po bën gjithçka për të përmirësuar nivelin e ekipit, pas pushimit shpresoj të rikuperoj ata që janë të dëmtuar, shpresoj të gjej sa më shumë lojtarë nga mesi i tetorit, pasi një sezon motivues dhe i komplikuar na pret. Duhet të rezistojmë dhe të përpiqemi të bëjmë mirë edhe nesër”.

Me cilat gracka do të përballet Milani nesër?

“Të gjitha ndeshjet sjellin gracka, të gjitha duhet të përballen me vendosmëri”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu