KONFERENCA E PIOLIT: “Milan, bashkë nuk kemi afat skadence! Ja kush rikuperon. Ja si duhet luajtur ndaj Atletico, por mos u gënjeni…”

Stefano Pioli foli sot ne konference shtypi perpara ndeshjes se Champions League, java e dyte e grupit, ndaj Atletico Madrid ne “San Siro”.

Jeni një ekip i ri, por tashmë i pjekur. Eshte e vertete?

“Kemi përvojat tona. Deri më tani kemi qenë të mirë në shfrytëzimin e mundësive për të bërë diçka më shumë. Ne jemi të rinj, ku nuk arrijmë me përvojë, duhet të arrijmë me entuziazëm. Ai entuziazëm që do të na japë edhe nesër force bashke me tifozët”.

Kampionët e Spanjes mbërrijnë nesër. Çfarë gare prisni?

“Nuk është e vërtetë që ata janë në një moment të keq. Ata janë shumë të përgatitur, kanë një trajner të madh. Ata kanë lojtarë të nivelit më të lartë të cilët janë gati të godasin në gabimin më të vogël. Ne do të duhet të luajmë një lojë të madhe në një nivel teknik dhe te qëndrojme të fokusuar gjatë gjithë ndeshjes”.

Si duhet të përmirësohet Milani për të luftuar kundër klubeve të caktuara në Ligën e Kampionëve?

“Niveli është shumë i lartë. Detajet bëjnë diferencën, në Liverpul ata na ndëshkuan në gabimin më të vogël. Ne duhet të luajmë thjeshtë dhe shpejt. Atletico Madrid është i fortë. Ne duhet të ngremë nivelin tonë nga çdo këndvështrim për të qenë konkurrues kundër një ekipi shumë te fortë “.

Si është Giroud?

“Pasi humbji dy javë stërvitje, 45 minutat në La Spezia ishin të dobishme, gjendja e tij do të përmirësohet në ndeshjet e ardhshme”.

Për sa i përket kualifikimit, a mund të jetë ndeshja e nesërme një ndeshje e rëndësishme?

“Nesër nuk do të na mungojë dëshira për të luajtur lojën tonë. Le të kthehemi para tifozëve tanë. Êshtë një ndeshje e rëndësishme por jo vendimtare. Ne me siguri duam të heqim shifren 0 nga renditja jonë.”

Si po përparon rritja e Theo?

“Ai gjithashtu po rritet shumë nga pikëpamja mbrojtëse. Të shtunën ai luajti shumë mirë në fazën mbrojtëse, një nga më të mirat e tij në këtë drejtim. Të gjithë i dinë cilësitë e tij sulmuese, ai gjithashtu po ndryshon mënyrën e lojës pak. Ai po arrin nivele shumë te larta”.

Si jane te demtuarit?

“Për Kjaer dhe Florenzi, stërvitja këtë pasdite dhe nesër në mëngjes do të jetë themelore. Për të tjerët është më e vështirë, mendoj se ka të ngjarë që ata të kthehen në fushë pas pushimit”

Mendoni se mund të qëndroni në Milano për një kohë të gjatë?

“Në kokën time, marrëdhënia që kam krijuar me klubin, me lojtarët e mi dhe me mjedisin e Milanit nuk ka afat skadimi.. Ne kemi të njëjtat ambicie, të njëjtën dëshirë për të përfituar sa më shumë nga çdo ndeshje.

Tani, megjithatë, le të mendojmë për ndeshjen e nesërme e cila është shumë e rëndësishme dhe duhet përballuar me energji dhe entuziazëm, duke e ditur se do të nevojitet një ndeshje e nivelit shumë të lartë”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu