KONFERENCA E MISTER PIOLIT: Nga Roma te Calhanoglu, Rebic, të rinjtë, objektivat dhe Tonali!

Milani do të luajë ditën e hënë, ora 20:45, në “San Siro” përballë Romës javën e pestë të kampionatit. Kuqezinjtë vijnë nga 4 fitore dhe 9 gola të shënuar, por edhe 1 i pësuar.

Trajneri Stefano Pioli foli për mediat në konferencen për shtyp të zakonshme duke prekur disa tema.

Ndeshjet me Romën vijnë gjithmonë në momente të veçanta të menaxhimit të saj. “Çdo lojë është e rëndësishme, kemi filluar mirë dhe duhet të vazhdojmë. Përballemi me një kundërshtar të fortë që ka fituar 5 në 6 ndeshjet e fundit jashtë fushe.

Pioli: "Milan, che mentalità! Non penso al futuro, ma qui sto troppo bene"  - Corriere dello Sport

Një kundërshtar që duket si Milani, konfirmoi një trajner i cili bëri mirë në vitin e tij të parë në Itali, shtuan lojtarë të rinj të fortë si Kumbulla dhe kanë marrë një lojtar të rëndësishëm si Pedro. Një ekip ambicioz, por edhe ne jemi, do të jetë një ndeshje e hapur”.

Cilado qoftë rezultati, Milani mbetet i pari në renditje: “Ne jemi vetëm në fillim, duhet të përgatitemi mirë për të kaluar këtë provim të vështirë. Është vetëm një ndeshje tjetër, 3 pikë në dispozicion, do të duhet të përpiqemi të luajmë një lojë të nivelit të lartë teknikisht sepse ato janë kundërshtarë të vlefshëm”.

Dzeko kundër Ibra: “Nëse mendojmë për ndeshjen e qershorit, karakteristikat ndryshojnë, Ibra dhe Rebic kanë karakteristika të ndryshme.

Zlatan na jep shumë zgjidhje, si Ibra ashtu edhe Dzeko janë dy sulmues regjizorë. Do të duhet të përpiqemi të kufizojmë furnizimet për Dzeko”.

A mund të jetë prova e pjekurisë pas një fillimi të jashtëzakonshëm të sezonit?

“Sipas mendimit tim, çdo ndeshje do të jetë prova, duhet ta interpretojmë ashtu siç dimë të bëjmë.

Duhet të luajmë në maksimum dhe pastaj do të vlerësojmë gjithçka. Duhet të mendojmë për rrugën tonë, të vazhdojmë të mendojmë për secilën lojë si më të rëndësishmen. Nesër do të jetë e rëndësishme, edhe për renditjen”.

Për rotacionet: “Ishte e rëndësishme për të rritur konkurrencën dhe për të marrë lojtarë të rinj dhe të fortë. Pronësia tregoi zotësi në afrimin e lojtarëve që po rrisin nivelin, të gjithë e dinë se duke bërë më mirë se partneri i tyre ata do të kenë mundësinë të zgjidhen.

Pesë ndryshime na japin kaq shumë mundësi, asnjëherë si tani nuk mund të ndryshosh ndeshje. Është e rëndësishme kush e merr fushën që nga fillimi por edhe kush hyn gjatë saj”.

Për Calhanoglu: “Le të themi që në këtë fillim ishim shumë të mirë duke mbuluar mungesa të rëndësishme si Ibra, Romagnoli, Calhanoglu.

Ishte e rëndësishme të kishim më shumë titullarë në dispozicion. Calhanoglu dhe Rebic janë më mirë. Rebic nuk do të jetë nesër, do ta kontrollojmë ditët e ardhshme. Hakan ka ende dy seanca stërvitore por nesër do të jetë e vështirë të luajë”.

Çfarë duhet përmirësuar: “Aq shumë situata sa mund të zhvillojmë më mirë, ne mund t’i kuptojmë edhe më mirë momentet e ndeshjes. T

Të kuptojmë kur ka nevojë për të rritur ritmin ose të menaxhojmë. Lojërat ndryshojnë brenda të njëjtës ndeshje. Kjo është një rritje që do të vijë me kohë dhe bazuar në kundërshtarët që gjejmë. Rritja duhet të jetë e vazhdueshme”.

Për rotacionin e ekuilibruar: “I kuptoj deklaratat e Gasperini, por duhet të aktivizosh të rinj për t’i dhënë mundësinë që të vihen në provë.

Duke bërë këtë duhet të dish dhe se diçka mund të mos shkojë siç duhet, por identeti duhet të mbetet. Identiteti ynë është shumë i qartë, për të rinjtë është e lehtë për të kuptuar se si të lëvizësh në fushë.

Pioli alla vigilia di Celtic-Milan: le dichiarazioni del tecnico

Unë sinqerisht shoh vetëm aspekte pozitive në 5 zëvendësimet. Mendoj për vendosjen e 11 më të mirëve për fillimin e lojës, përgatitja për ndeshjen është aspekti më i rëndësishëm i punës sime.

Tani është më e komplikuar sepse e bëjmë atë në dy ditë, më pëlqen të mendoj se të kesh 5 ndryshime më lejon të ndryshoj karakteristikat dhe ndeshjet.

Për sa kohë që ata na japin mundësi të grumbullojmë 23 lojtarë mendoj se është aspekti i duhur për të përfituar nga të gjithë lojtarët në dispozicion”.

Milani pas bllokimit është bërë një “vrasës” i ekipeve të mëdha. A është duke u zhvilluar procesi i pjekjes së ekipit?

“Më pëlqen t’i përkufizoj lojtarët e mi si të rinj, por të pjekur, ata ma tregojnë me sjelljen e tyre. Ne gjithashtu kemi personalitete të forta si Romagnoli, Kjaer, Donnarumma.

Nuk është karta e identitetit ajo që na tregon nëse jemi të pjekur, por sjelljet. Ne jemi të vetëdijshëm për potencialin.  

Fuqia jonë është të mbajmë një ekuilibër mendor. Pas kritikave kemi menduar vetëm të punojmë, tani duhet të bëjmë të njëjtën gjë edhe nëse marrim komplimente.

News Milan - Pioli, difesa impenetrabile: ecco i segreti del Diavolo

Në fakt, unë i kërkova ekipit të jepte edhe më shumë për t’u bërë me të vërtetë ambiciozë. Sa bukur që pritshmëria është rritur”.

Pesë vjet më parë Donnarumma bëri debutimin e tij në Serie A, sa i rëndësishëm është bërë për Milanin. A jeni i shqetësuar për kontratën?

“Vetëm isha përballur me të si një kundërshtar dhe mund të vlerësoja vetëm cilësitë teknike. Këtu gjeta një djalë më të vjetër se mosha e tij. Në përvojën time rritja e tij ka qenë e vazhdueshme, disponueshmëria e tij është e madhe dhe ai po rritet në gjithçka. Nnga të ushqyerit te vëmendja në detaje, tashmë është i nivelit më të lartë, por ende ka shumë hapësirë ​​për përmirësim.

Jam shumë i kënaqur me qasjen e tij. Unë nuk jam i shqetësuar për të ardhmen, sepse për sa kohë që shoh lojtarë të tillë të vëmendshëm dhe pozitivë, jam i qetë dhe e di se klubi po punon në një drejtim të caktuar”.

Pioli su Tonali: "Giocatore di grande prospettiva, per me è già un titolare"

Për Tonali: “Ai kishte një fillim të vështirë të ndeshjes me Celtic por më pas u rrit, ai është ende duke kërkuar gjendjen më të mirë. Ai ka nevojë për pak kohë, por ai është një lojtar i fortë dhe i pjekur dhe unë jam i sigurt që ai mund të jetë një fillestar. këtë ekip “.

Ju shqetëson të dëgjoni se Milani është ende një surprizë për dikë? “Jo, sinqerisht, unë nuk po e humbas gjumin. Unë tashmë fle pak (qesh) Është e drejtë që të gjithë mund të mendojnë ashtu siç e shohin të arsyeshme.

Jam i bindur që e jona është rruga e duhur dhe jam i vetëdijshëm se ka situata që duhet të përmirësohemi për të arritur nivele të caktuara. Mentaliteti ynë duhet të jetë ky, të mendojmë se çdo lojë është më e rëndësishmja. Ne do të nxjerrim shumat në fund dhe do të shohim se kush kishte të drejtë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu