Koha ka skaduar! Nga sot, Calha dhe Donnarumma mund të firmosin me çdo ekip, por nuk do ta bëjnë…

Merkato e janarit u mbyll për Milanin, teksa duhen llogaritur lëvizjet që kuqezinjtë kryen duke afruar Meite, Mandzukic dhe Tomori por edhe duke larguar Musaçhio, Duarte, Conti dhe Colombo.

Milani sigurisht ka qenë në mesin e klubeve që kanë lëvizur më shumë, por nuk është koha për pushim pasi siç edhe ka thënë Paolo Maldini, tani do të rinisin negociatat për rinovimet e futbolistëve.

Nga sot, në fakt, Gigio Donnarumma dhe Hakan Calhanoglu, me kontratat e tyre që skadojnë më 30 qershor, janë të lirë të nënshkruajnë me çdo ekip tjetër pa i marrë leje Milanit.

Një rrezik i madh duke pasur parasysh rëndësinë e dy lojtarëve.

Me Gordon Stipic, agjenti i turkut, janë zhvilluar disa takime në periudhën e fundit që kanë sjellë palët më afër. Në thelb rreth 500 mijë euro mungojnë midis kërkesës (5 milion) dhe ofertës (4.5): një hendek që shpresohet se mund të tejkalohet përmes shpërblimeve.

Duhet nxitim sepse nuk ka mungesë skuadrash të gatshme për ta shfrytëzuar këtë okazion. Calhanoglu i ka dhënë Milanit përparësi dhe shpresë dhe se ajo mund të mbyllet me të vërtetë në ditët në vijim.

Një qetësi në rinovim sigurisht do të jepte një dorë edhe për luftën e kampionatit. Por, Calha nuk ka ndër mend të takojë asnjë klub tjetër dhe është i përqendruar te Milani.

Sa i përket Donnarumma, duhet të kapërcehet rezistenca e Mino Raiola, i cili vazhdon të kërkojë 10 milion euro. Milani u afrua duke vendosur gjithsej 8 milion në pjatë, midis pjesës fikse dhe bonusit. Vullneti i Donnarumma është i njohur prej kohësh, ai dëshiron të qëndrojë në Milanin e tij.

Përfshirja e klauzolës së famshme të lirimit, e cila mund ta lirojë atë në një shumë të arsyeshme në rast të mos kualifikimit në Champions League, mund të ndihmojë në tymin e bardhë. Prandaj priten zhvillime së shpejti.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu