Klubet e Premier çmenden pas Kessie! Ndeshja në “Old Trafford” frikëson Milanin

Gjithashtu dje, si zakonisht, Franck Kessie ishte nga më të mirët në fushë te Milani.

Mesfushori i Bregut të Fildishtë ndoshta po kalon sezonin e tij më të mirë në karrierë. Ai nuk mungon në asnjë ndeshje, si në Serie A ashtu edhe në kupat e Evropës.

Në Mançester, Kessie udhëhoqi mesfushën si zakonisht, si një lider, duke përdorur fizikun dhe inteligjencën taktike.

Në finale, Pioli madje i kërkoi atij të luante bakshishin, përkrah Rafael Leao. Një zgjedhje paradoksale, por fituese, duke qenë se të gjitha veprimet sulmuese të Milanit i kaluan nëpër këmbë.

Shfaqje të tilla sigurisht që nuk kalojnë pa u vërejtur. Nuk është rastësi që disa klube të interesuara janë në gjurmët e Kessie.

Siç raportohet nga Gazzetta dello Sport, dje gazetarët anglezë të pranishëm në Old Trafford theksuan karakteristikat e Kessie.

Në Premier League për disa kohë ka pasur disa klube të interesuara për lojtarin e Milanit.

Në verë, megjithatë, ka zëra për të paktën 2-3 lojtarë të mëdhenj anglezë shumë të tërhequr nga cilësitë e Kessie.

Pa harruar Real Madridin, i cili dëshiron të revolucionarizojë mesfushën e tyre dhe po mendon për mesfushorin kuqezi si një fuqizim të ri të mundshëm.

Milani, megjithatë, nuk dorëzohet dhe ngre murin: duket se klubi vlerëson kartonin e Kessie në jo më pak se 50 milion euro, një shifër shumë e rëndësishme.

Sidoqoftë, është urgjente të rinovohet kontrata e Kessie, pasi ajo skadon në qershor 2022. Klubi duket se tashmë po lëviz, por është e nevojshme të përshpejtohet koha për të parandaluar që që ai të tundohet seriozisht nga propozimet ndërkombëtare.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu