Klopp: Çfarë nate! Ato 10 minuta nuk i harroj. Por, çfarë prisnit. Hej, ishte AC MILAN, vazo e katërt…

Jürgen Klopp, trajneri i Liverpool, foli në konferencën për shtyp në fund të Liverpool-Milan, ndeshja e parë e Grupit B të Ligës së Kampionëve 2021-22.

Këto janë deklaratat e tij.

Për ndeshjen: “Ishte pothuajse gjithçka perfekte, përveç kur rrezikuam të humbnim! Ne zgjidhëm gjithcka pastaj dhe shënuam dy gola. Sot kishim kohë të ktheheshim në lojë, duke shënuar dy gola të bukur ne pjesen e dyte”.

Për reagimin e tij në pushim: “Unë nuk isha i zemëruar. Ne e prisnim atë, për të qenë i sinqertë, duke pasur parasysh pesë deri në dhjetë minuta para dy golave…

Ne u përpoqëm ta nxirrnim këtë mesazh në fushë, por nuk mundëm për shkak të atmosferës fantastike të stadiumit.

Në mesfushë ne duhet të jemi të organizuar dhe nuk ishim në atë kohë, kështu që unë prisja pushimin për të qenë në gjendje ta rregulloja këtë.

Fabinho u vu ne veshtiresi sepse u krijuan shume hapesira dhe Milani i shfrytezoi neper linja duke levizur shpejt. Ai 10 minutesh ishte gati fatal, per pjesen tjeter jam shume i kenaqur”.

Pavarësisht se dominuan për gjysmë ore, ata shkuan në pushim 2-1 me golat e Ante Rebic dhe Brahim Diaz…

“Filluam jashtëzakonisht mirë. Ne luajtëm një lojë super, super. Një lojë intensive, por edhe e mençur në futboll”, tha Klopp për BT Sport.

“Ne luajtëm në të gjitha hapësirat që duhej të luanim dhe nuk u dhamë asgjë deri në… Nuk jam i sigurt saktësisht.

“Ne u ndëshkuam për këtë në minutat e fundit të pjesës së parë, por filloi më herët. Nuk luajtem me futbollin tonë. Nuk ishim më të organizuar.

“Kur jemi të organizuar, Fabinho është i jashtëzakonshëm dhe ai mund të përballojë të gjitha sfidat për të cilat kemi nevojë. Kur hapësirat janë shumë të mëdha as ai nuk mund ta zgjidhë më.

“Ata luajtën në mes dhe shënuan dy gola. Por nuk u ndje se nuk mund të kthenim gjithcka ne avantazhin tone”.

“Ishte e qartë se ne duhej të ktheheshim menjëherë në mënyrën sesi filluam dhe më pas shënuam gola të mrekullueshëm, për të qenë i sinqertë.

Të dy ishin të pabesueshëm. Është e merituar, por ne kishim 10 minuta ku Milani për pak sa nuk ndryshoi të gjithë ndeshjen”.

Ky ishte ndeshja e parë e Rossonerëve në Ligën e Kampionëve në shtatë vjet dhe shumë nga lojtarët e tyre po bënin debutimet në këtë nivel, ndërsa Liverpool fitoi trofeun në vitin 2019.

Klopp befasoi me formacionin e tij startues, duke përfshirë Divock Origi para Salah, ndërsa Virgil van Dijk nuk ishte 100% ne gjendje.

“Ne jemi me përvojë në kompeticion, ose duhet të jemi. Ishin pak ndryshimet po ashtu që thjesht nuk ishim më kompaktë. Tani ne fituam, mund të them se ndryshimet ishin gjëja e duhur sepse të luash çdo tre ditë thjesht nuk është e mundur me të njëjtët djem. Djemtë që dolën ne fushe intepretuan jashtëzakonisht mirë”, vazhdoi trajneri gjerman.

“Divock luajti një lojë të shkëlqyer. Ai kishte ngërçe që është normale. Por njerëzit harrojnë sa i mirë është ai.

Atletico Madrid dhe FC Porto barazuan 0-0 në ndeshjen tjetër të grupeve, duke e vendosur Liverpoolin menjëherë dy pikë larg në krye.

Sidoqoftë, mposhtja e Milanit nuk është absolutisht një rezultat që Klopp do ta marrë si të mirëqenë…

“Ky eshte shorti yne nga vazo e katërt! Hej, AC Milan” thirri ai. “Milan në një moment vërtet të mirë, i pari ne Serie A.

Ky është një grup i ashpër. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme që ne e fituam këtë lojë. Nuk vendos asgjë, por na dha një fillim te mbare”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu