“Kjo është arsyeja pse Milani do të ketë më shumë avantazh sesa Juve dhe Inter në merkatot e ardhshme”

Marco Iaria, gazetar i Gazzetta dello Sport, foli gjatë emisionit Stadio Aperto, një transmetim i TMW Radio drejtuar nga Francesco Benvenuti dhe Niccolò Ceccarini.

Intervista fillon me krizën ekonomike të futbollit italian dhe tregun tjetër të transferimeve:

“Merrni parasysh që tashmë në tregun e transferimeve të janarit kishte një efekt të parë të rëndësishëm të pandemisë, veçanërisht në transaksionet e drejtpërdrejta.

Në përgjithësi, tregu italian i transferimeve, me disa përjashtime, tashmë ishte duke udhëtuar me operacione shkëmbimi ose vlerësime të fryra artificialisht për të gjeneruar fitime kapitale.

Nëse marrim Juventusin, liderin industrial të Italisë, operacione si Ronaldo dhe De Ligt nuk janë pasuar më dhe nuk mendoj se e ardhmja e menjëhershme e lejon këtë gjë.

Sepse pandemia, mbase në mënyrë të pakthyeshme, ka zhytur llogaritë e klubeve tashmë të ngarkuara me kosto të mëdha, rezultat i blerjeve të detyruara në vitet e mëparshme që çoi në transferime më të larta dhe kosto të pagave.

Kjo më pas do të varet nga zgjedhja e klubeve, dhe tani po i referohem Milanit për shembull: në dritën e krizës së likuiditetit dhe asaj që ka ndodhur në 5-10 vitet e fundit, ne gjejmë një situatë të ndryshme nga Interi dhe Juve.

Milani ka një borxh shumë më të ulët financiar, 100 milion euro, kundrejt 400 që kanë klubet e tjera dhe ka një pronësi që ka vendosur të investojë për të mbuluar humbjet e buxhetit: kjo i bën ata të kenë më shumë liri veprimi në seancat e ardhshme të tregut.

Sidoqoftë, nuk do të thotë se ata do të jenë në gjendje të sjellin futbollistë me kosto 50-60 milion euro, edhe për shkak të faturimit shumë më të ulët krahasuar me konkurrencën: sigurisht, megjithatë, strategjia e Elliott për të paguar vazhdimisht kapitalin për të mbajtur borxhin të ulët, u jep atyre një marzh më të madh se Interi dhe Juventusi”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu