Kjaer, tani rinovimi: Milani avancon ofertën, detajet!

Çfarë europiani për Simon Kjaer! Danimarka e tij, pas një fillimi të trazuar për shkak të dramës që goditi Eriksen, tregoi gjithë forcën dhe cilësitë e tyre dhe arriti në gjysmëfinale: një moment historik që mungonte për gati njëzet vjet…

Padyshim, performanca e mbrojtësit të kuqezinjve,  kapitenit të ekipit kombëtar danez, ra në sy në mbrojtje.

Kjaer udhëhoqi një Evropian të përsosur, por para turneut prestigjioz ai tashmë i kishte treguar të gjitha cilësitë e tij me Milanin.

Me pak fjalë, turneu kontinental përfaqësoi konfirmimin e mëtejshëm se Simon është një mbrojtës i vërtetë dhe absolutisht e meriton rinovimin te Milani.

Maldini dhe Massara e dinë mirë këtë, dhe mesa duket ata tashmë i janë futur punës.

Kontrata e Kjaer, si dhe ajo e Franck Kessie dhe Alessio Romagnoli, skadon në 2022.

Corriere dello Sport, në edicionin e tij të sotëm, deklaroi se kontaktet tashmë kanë nisur midis Milanit dhe agjentit të danezit për çështjen e rinovimit.

Aktualisht, megjithatë, Simon është me pushime, për t’u shlodhuar nga impenjimi i madh në Europian dhe preferon të shtyjë bisedimet për disa ditë.

Sidoqoftë, Milani tashmë ka ide të qarta për rinovimin e tij.

Simon Kjaer ka provuar të jetë një kapiten i vërtetë, brenda dhe jashtë fushës, si me Milanin, madje edhe më shumë me Danimarkën e tij.

Për shumë ai meriton shiritin me kuqezinjtë, por Stefano Pioli ishte i qartë: mbetet akoma te Romagnoli!

Fakti është se danezi do të vazhdojë të ndihmojë ekipin me udhëheqjen dhe përvojën e tij të shkëlqyeshme, siç ka bërë gjerësisht në këto dy sezone në Milano.

Simon është një lojtar me të vërtetë i rëndësishëm, në të njëjtin nivel me Zlatan Ibrahimovic. Tani është deri në rinovimin.

Kjaer është 32 vjeç dhe mund të vazhdojë të luajë në nivele të larta edhe për ca kohë.

Corriere dello Sport pretendon se Milani është gati për një rinovim dy-vjeçar për të, pra deri në 2024 dhe në të njëjtën shifër aktuale.

Danezi fiton pak më shumë se 1.2 milion euro në sezon deri më sot. Pas pushimeve, Simon do të merret konkretisht me këtë çështje.

Një gjë është e sigurt: të luajë për Milanin është vullneti i tij më i madh.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu