“Kjaer ishte një blerje e suksesshme. Shpresoj të bëj 200 ndeshjet e tjera sa më shpejt”

Duke folur për mikrofonat e MilanTV, kapiteni i Milanit, Alessio Romagnoli u ndal te shumë çështje, përfshirë lumturinë e 200 paraqitjeve me kuqezinjtë.

Këto janë fjalët e tij:

“Debutimi? Nendoj se ishte 22 dhjetor midis Romës dhe Milanos. Unë hyra në vendin e Totit sepse Marquinhos u dëbua. Ishte ëndrra e çdo fëmije që dëshiron të bëhet futbollist dhe në mendje them se ishte një shenjë e fatit”.

Për Sinisa Mihajlovic: “Unë e konsideroj atë një njeri të pabesueshëm. Një person i sinqertë, i cili bëri shumë për mua dhe që më donte më parë te Sampdoria dhe Milan. Një person i rëndësishëm për mua. Sinisa bëri shumë atë vit dhe la një kujtim të bukur. Brocchi ishte gjithashtu i mirë në marrjen e një ekipi të rëndësishëm dhe tregoi guxim. Duhet t’i falënderoj të dy për ato që kanë dhënë ”

Milan-Celtic, Romagnoli fa 200: "Congratulazioni Capitano"

Rreth Mexes. “Ai është një lojtar që e kam parë shpesh që nga akademia e të rinjve në Romë. Një futbollist i fortë, me të cilin u lidha menjëherë. Ai më dha besim dhe guxim të madh”

Mbi derbin e parë të fituar. “Pasi pësam golin e parë të Guarin me gol, ne bëmë një rikthim të shkëlqyeshëm në ndeshjen e dytë me Bacca, Alex dhe Niang. Ishte bukur të fitoje kështu, duke dominuar dhe ishte emocionuese “

Golin ndaj Alessandria. “Më kujtohet një top i zgjatur në shtyllën e largët dhe unë arrita të shënoj dhe pastaj shkuam në finale. Ashtë një kujtim i bukur “

Finalja e Kupës së Italisë. “Luajtëm një ndeshje të shkëlqyeshme kundër Juventusit por humbëm 1-0. Hidhërimi mbeti në gojë sepse ne ishim protagonistët e një shfaqje të mirë”.

Super Kupa në Doha. “Gjithashtu kemi luajtur një lojë të shkëlqyeshme atje, kemi krijuar shumë më shumë mundësi. Në lotarinë e penalltive ne ishim të mirë dhe fituam”

Ndeshja me Lazion në Kupën e Italisë. “Ishte një ndeshje e mrekullueshme si ndeshja e parë ashtu edhe ajo kthyese. Unë jam një lojtar dhe kapiten i Milanit dhe gjithmonë do të jap gjithçka për këtë fanellë, por unë jam gjithashtu një tifoz i Lazios dhe mendoj se është e drejtë ta them.

Goli ndaj Udineses. “Rikuperova topin, atëherë erdhi kundërsulmi. Suso ma dha, por unë nuk kisha hapësirë, kështu që ia ktheva dhe ai më ktheu përsëri. Aty nuk u mendova por godita. Ishte shumë e bukur dhe ishte një fitore e rëndësishme për udhëtimin tonë. Stadiumi shpërtheu”.

Rreth Baresi. “Një institucion i futbollit botëror. Një nga mbrojtësit më të rëndësishëm në historinë e futbollit. Një person që ka dhënë shumë për këtë klub dhe për këtë vend. Kur takohem, jam pak me frikë. Thjesht jam krenar që mbaj një shirit që kanë veshur njerëz si ai dhe Paolo”

Rreth Maldini. “Edhe me të në fillim kisha pak frikë. Një lojtar fenomenal që ka fituar shumë edhe nëse i vjen keq që nuk ka fituar kurrë një kampionat botëror apo evropian. Një person i pabesueshëm dhe i bukur. Ishte thelbësor për Milanin”.

Rreth Gattuso. “Një person real dhe i drejtpërdrejtë. Kam pasur një marrëdhënie të shkëlqyeshme. Një punëtor i palodhur që ndryshoi mënyrën tonë të punës. Ishte një vit e gjysmë intensiv dhe më vjen keq që Liga e Kampionëve nuk erdhi. Ai është një person i bukur”

Rreth Pioli. “Ai e mori Milanin në një situatë të vështirë. Giampaolo është një trajner shumë i mirë por nuk shkoi mirë. Pioli ka bashkuar ekipin dhe grupin dhe ka sjellë ide që po funksionojnë”

Rreth Kjaer. “Simon është shumë i fortë. Ai arriti këtu me majë të gishtave dhe menjëherë u imponua. Ai i dha qetësi repartit dhe gjithë ekipit. Ekziston një harmoni e madhe dhe ne menjëherë gjetëm njëri-tjetrin. Ishte një blerje më shumë se e suksesshme”

Mbi dëmtimin. “Ishte një shërim i gjatë. Unë kam punuar shumë dhe jam përkushtuar. Ndoshta mund të isha kthyer më herët por u përgatita sa më mirë për derbin “

200 ndeshjet e ardhshme. “Shpresoj t’i bëj ato sa më shpejt të jetë e mundur dhe me disa prani evropiane më shumë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu