Kessie-Romagnoli, Milani nuk duhet të bëjë gabimin si me Calhanoglu dhe Donnarumma!

Përmbysja Rangnick-Pioli në gjysmën e dytë të sezonit të kaluar pati pasojën indirekte të krijimit të një vakumi të përkohshëm të fuqisë në nivel menaxherial brenda Milanit, i cili shkaktoi një ndihmë të rrezikshme në rinovimet e lojtarëve më përfaqësues, kontrata e të cilëve ishte pak a shumë afër skadimit.

Nëse për Zlatan Ibrahimovic çështja u zgjidh duke i ofruar suedezit (dhe Raiola) shumën e kërkuar që në fillim, situata është krejt ndryshe – e cila tani është ndërlikuar edhe nga pranimi i vetë Maldinit – në lidhje me zgjatjet e kontratave për Donnarumma dhe Calhanoglu, marrëveshja e të cilëve me Djallin skadon në më pak se 9 muaj.

Milan: sirene inglesi per Kessie, Romagnoli... | Mercato | Calciomercato.com

Nëse Milani dëshiron t’i mbajë të dy, do të duhet të rrisin rrogat. Pavarësisht se si do të përfundojnë dy ngjarjet – klubi i Via Aldo Rossi tha se ishte optimist për italianin dhe turkun – drejtuesit kuqezi do të duhet të veprojnë menjëherë, për të shmangur raste të ngjashme me lojtarë të tjerë në sezonin e ardhshëm: Franck Kessie dhe Alessio Romagnoli, kontratat e të cilëve skadojnë në qershor 2022.

Kessie – Karantina duket se i ka bërë mirë Kessie pasi është shndërruar totalisht në një mesfushor total. Rroga e tij aktuale është 2.2 mln euro dhe do të duhet një ofertë që të prekë 3 mln eurot për ta bindur që tani.

Milan-Parma, Romagnoli: "Tre punti fondamentali per il nostro cammino"

Romagnoli – Kapiteni u kthye të enjten e kaluar për t’u stërvitur në grup pas tre muajsh, i rikuperuar plotësisht nga dëmtimi. Thashethemet flasin për një kërkesë për rinovimin e kontratës së Romagnolit rreth 5 milion euro. Nëse këto shifra do të konfirmoheshin, ato do të përfaqësonin një hap të konsiderueshëm përpara për pagën e tij, pasi rroga aktuale e të cilit është rreth 3.5 milion euro.

Pavarësisht nga planet e klubit për Kessie dhe Romagnoli, rinovimi i të dyve do të jetë thelbësor për Milanin. Edhe nëse klubi vendos të nxjerrë në treg dy lojtarët, një zgjatje e kontratës në kohë do të ishte e dobishme për “Djallin” për të shmangur rrezikun e fillim sezonit të ardhshëm me dy lojtarë të nivelit të lartë me vetëm një vit të kontratë në fuqi.

Të gabosh është njerëzore, të këmbëngulësh te gabimi (Calhanoglu dhe Kessie) do të ishte djallëzore.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu