Kessie dhe rinovimi: një lojtar themelor për Milanin, por drejtuesit kanë marë masa paraprake

Situata kontraktuale e Franck Kessie te Milani vazhdon të mbetet çështje.

Koha kalon dhe sot ka “vetëm” 299 ditë deri më 1 korrik, dita në të cilën mesfushori mund të lirohet zyrtarisht. Fantazmat e së kaluarës së afërt rishfaqen në Milano me fytyrat e Gianluigi Donnarumma dhe Hakan Calhanoglu.

Numri 79 po shërohet nga dëmtimi i kofshës së majtë dhe pritet të ribashkohet me grupin në fillim të javës së ardhshme. Qëllimi është që të jete në dispozicion të paktën për stolin kundër Lazios, kështu gati për debutimin ne Ligën e Kampionëve në Anfield.

Anglia e pa atë protagonist të një super paraqitje vitin e kaluar kundër Manchester United: Pioli pret të gjejë përsëri atë lojtar dominues.

Nuk do të ketë një Calhanoglu-2: Kessie tashmë ka zëvendësues!
Po flisnim për fantazmat e së kaluarës, me të cilat klubi është përballur muajt e fundit. Nga njëra anë zevendesimi i Donnarumma qe u zgjidh në një kohë të shkurtër, pasi Maignan mbërriti menjëherë pas përfundimit të sezonit të kaluar. Nga ana tjetër, ajo e Calhanoglu hasi në probleme më të mëdha dhe në fund zëvendësuesi teorik i turkut ishte Junior Messias (ose Brahim Diaz).

Nuk duhet të ketë një peripeci të tillë me Franck Kessie. Klubi ka marrë tashmë masa paraprake me blerjen e Yacine Adli, një mesfushor francez i cili do te qendroje në huazim për një vit te Bordeaux.

Vendimi për te mbyllur ardhjen e tij, përveç një pyetje thjesht teknike, mund të shpjegohet me dëshirën për t’u mbuluar rolin e mesfushorit në rast se Kessie do të largohej në fund të sezonit.

Të dy lojtarët nuk kanë karakteristika të ngjashme, me të vërtetë, por Adli do të luante rolin hipotetik të zëvendës-Bennacer, me Tonali dhe Bakayoko që do te garojnë në vendin e dytë në mesatare. Këtyre 4 duhet shtuar edhe Krunic dhe Pobega i kthyer pas vitit në huazim te Torino.

Një lamtumirë që vështirë se do të ishte e tretshme për tifozët, ndoshta do të ishte më shumë për drejtuesit dhe trajnerin, të vetëdijshëm se ata tashmë e kanë furnizuar skuadrën me një numër lojtarësh të vlefshëm që mund të kompensojnë mungesën e Presidentit ne te ardhmen.

Testet tashmë janë bërë javët e fundit dhe indikacionet kanë qenë shumë të mira.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu