Kessie barazon Kaka, rekordi zgjaste prej 13 vitesh!

Ndoshta, për sa i përket numrit dhe performancës, Franck Kessie mund të konsiderohet si lojtari më i mirë i Milanit në sezonin 2020-2021.

Rritja eksponenciale e mesfushorit të Bregut të Fildishtë, e cila filloi me ardhjen e Pioli në stol, nuk duket se ndalet…

Është e kotë të diskutosh për performancën e tij dje në Parma. Edhe një herë Kessie ishte ndër më të mirët, si një njeri i kudondodhur në mesfushë dhe më gjerë.

Por mbi të gjitha, ai gjeti edhe një tjetër gol këtë sezon.

Këtë herë jo me penallti siç ndodh shpesh, por me një futje në zonë dhe goditje perfekte në të djathtë të portierit.

Goli i shënuar në Tardini është ai numër 10 në kampionat për Kessie. Një shifër shumë e lartë, nëse mendon se “Presidenti” është një mesfushor shkatërrues, por i aftë të hyjë pa top dhe të bëhet vdekjeprurës edhe në sulm.

Golat shkojnë 11 nëse llogaritni edhe atë në Europa League kundër Yllit të Kuq.

Siç raportohet nga Tuttosport, Kessie ka barazuar një rekord të golave ​​të shënuar që ka zgjatur nga sezoni 2007-2008.

Lojtari i datëlindjes 1996 është bërë, me golin e tij të dhjetë dje, mesfushori më “pjellor” i Milanit pas të paktën 30 javëve kampionat.

Para tij ishte Ricardo Kakà i cili shënoi të paktën dhjetë gola në tridhjetë ndeshje në sezonin trembëdhjetë vjet më parë.

Por me një ndryshim thelbësor: Kakà siç dihet ishte një mesfushor i pastër sulmues, i vendosur shpesh nga trajneri i atëhershëm Carlo Ancelotti gjithashtu si sulmues i dytë.

Nga ana tjetër, Kessie është një mesfushor i pastër, i cili luan kryesisht përpara mbrojtjes në tabelën taktike të Pioli.

Në favor të lojtarit afrikan, megjithatë, ekziston çështja e mënyrës se si.

Tetë i ka realizuar nga pika e bardhë, ndërsa Kakà shënoi vetëm tre herë me penallti.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu