Kessie, afron rinovimi: Milani gati për të rritur pagën e mesfushorit

Rritja e Franck Kessie, i cili është bërë themelor për mesfushën e Milanit, është e pamohueshme. Një transformim i qartë pas karantinës, siç ndodhi edhe për shokët e tjerë të skuadrës.

Mesfushori i Bregut të Fildishtë, pavarësisht se nuk është 24 vjeç, tashmë është një lider në fushë dhe më gjerë. Me humor është mbiquajtur “Presidenti” për rolin që ka edhe në dhomën e zhveshjes.

Ish-futbollisti i Atalanta është pjekur shumë gjatë muajve të fundit. Në një nivel taktik dhe teknik ka pasur një metamorfozë të rëndësishme, por edhe në nivelin e personalitetit.

Kessie rinnovo Milan

Kessie përbën një çift të shkëlqyeshëm në mesfushë me Ismael Bennacer, njëri më fizikisht dominues dhe tjetri më i talentuar teknikisht.

Ato plotësojnë njëri-tjetrin dhe i japin Stefano Piolit garanci të bollshme. Duke qenë të dy të rinj, ata ende kanë hapësirë ​​të konsiderueshme për përmirësim.

Kontrata e Kessie skadon në qershor 2022 dhe Milani dëshiron të shmangë veten të merret me rinovimin shumë afër afatit. Këtë e mësojnë situatat në lidhje me Gigio Donnarumma dhe Hakan Calhanoglu.

Corriere dello Sport shpjegon se kontaktet tashmë kanë filluar për zgjatjen kontraktuale të tij.

Nuk ka pasur ende një takim, por vullneti i drejtuesve është i qartë: të blindojnë Kessie. Padyshim, paga e lojtarit do të rritet në krahasim me atë aktuale nga 2.2 milion euro neto në vit.

Paolo Maldini dhe Frederic Massara shpresojnë që negociatat të jenë më të thjeshta se ato për Donnarumma dhe Calhanoglu.

Duhet të jetë në të vërtetë. Negociatat për Franck, megjithatë, pritet të nisin kur të zgjidhen dy rinovimet e tjera. Ish-lojtari i Atalanta ka shprehur qëllimin e tij për të qëndruar dhe duket se nuk ka dyshim për të ardhmen e tij.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu