Kërkesa e veçantë e Kjaerit në konferencë: Mos më pyesni për atë gjë! Kemi mentalitet Milani, nuk ka rezerva ky ekip. Sa për veten…

Pas fitores bindëse në ligë kundër Lazios 2-0 (Leao dhe Ibrahimovic shënuan), Milani kthehet menjëherë në fushë.

Ai e bën këtë kundër Liverpool nesër, për raundin e parë të Ligës së Kampionëve UEFA e cila shënon edhe rikthimin e Rossonerëve në kompeticionin më prestigjioz Evropian.

Konferenca e sotme për shtyp në Milano pa Stefano Piolin dhe Simon Kajer.

Liverpooli me siguri do të duhet të bëjë pa talentin Elliott, i cili u dëmtua rëndë në ndeshjen e tij të fundit në Premier League kundër Leeds United.

Lajmi i minutës së fundit është ai i një dëmtimi të ri për Zlatan Ibrahimovic. Suedezi vuan nga shqetësimi i tendinit të Akilit dhe nuk do të marrë pjesë në ndeshjen e Anfield si një masë paraprake.

Simon Kjaer u kërkoi në mënyrë eksplicite gazetarëve që të mos flasin për çështjen në lidhje me Christian Eriksen, por vetëm për garën që do të zhvillohet nesër…

Simon fillon duke folur për mentalitetin e ekipit: “Ne do të kemi të njëjtin mentalitet si kur luajtem vjet me Manchester.

Krahasuar me atë lojë ne jemi rritur shumë. Do të jetë një ndeshje e vështirë nesër, por duke e ditur se si do Pioli te luajme, ne do të shkojmë në Liverpul për të bërë diçka: ne nuk jemi me pushime”.

Kakà tha se janë tre lojtarë që dinë të fitojnë në Anfield: Ibra, Giroud dhe Kjaer. Mbrojtësi përgjigjet:

“Është një nder për mua, por unë bëj vetëm punën time. Le të shkojmë në Liverpool për të lënë një përshtypje të mirë, le të kujtojmë se ne jemi Milani”

Duke u kthyer te karriera e tij te Milani gjatë një viti e gjysmë të fundit: “Ne jemi në një kohë kur duhet të demonstrojmë rritjen tonë.

Ne do të shkojmë atje me respektin më të madh, por duke luajtur si Milan. Ne i respektojmë ata, por me zemër dhe kokë mund të mundim këdo”.

Për karakterin e këtij ekipi: “Të luash në Ligën e Kampionëve do të thotë të takosh më të mirët. Nesër do të fillojmë udhëtimin tonë me një ekip të madh, por është një ndjenjë e mirë. Ne do të duhet të luajmë me kokën lart dhe llogaritë të rregullohen në fund”.

Milani më i fortë se vitet e fundit? Për Kjaer është kështu: “Ne jemi përmirësuar në krahasim me vitin e kaluar, nga të gjitha pikëpamjet. Mendoj se jam në krye të karrierës sime, nuk jam ndjerë kurrë aq mirë.

E gjithë kjo falë trajnerit dhe ekipit që më lejojnë të shprehem në rastin më të mirë. Vetëm me forcën e grupit mund të fitosh”.

Kjaer, Romagnoli, Tomori: mbrojtësit e Milanit janë në formë të shkëlqyer. Simon pajtohet:

“Unë shkoj shumë mirë me ta. Puna jonë e vë Piolin në vështirësi. Unë gjithashtu përfshij Gabbia: detyra jonë është të japim gjithmonë më të mirën. Nëse një ekip dëshiron të fitojë diçka, nuk është e mjaftueshme që të ketë njëmbëdhjetë lojtarë fillestarë.

Unë kurrë nuk do të luaj të gjitha ndeshjet këtë sezon, kështu që gjithmonë ka nevojë për dikë që mund të zëvendësojë shokun e skuadrës “.

Për mentalitetin e këtij ekipi: “Ne duhet të rritemi më tej, gjithmonë ka diçka ku mund të përmirësohemi.

Do të ketë shumë fitore, humbje gjatë rrjedhës së sezonit. Por nuk mund të them asgjë për shpirtin e këtij ekipi dhe dëshirën që ai ka për tu përmirësuar.

Ne mund të marrim kënaqësi të madhe me këtë mentalitet”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu