Keqkuptime taktike dhe rendiment zhgënjyes: numrat e Paqueta në 1 vit e gjysmë dhe 3 trajnerë!

Editorial use only, license required for commercial use. No use in betting, games or a single club/league/player publications. 23.11.2019 Mediolan Pilka nozna, liga wloska AC Milan - Napoli UK Sports Pics / Sipa / PressFocus POLAND ONLY!!

Lucas Paqueta largohet nga Milani dhe është gati të bashkohet me Olympique Lyon.

Një shitje për të cilën klubi kuqezi ka punuar për disa kohë dhe pasi ka marrë edhe miratimin nga trajneri Pioli, siç u konfirmua disa ditë më parë në konferencën për shtyp.

Braziliani në Milanello kurrë nuk ka bërë përshtypje, që nga ardhja e tij në janar 2019. Dhe pavarësisht pritshmërisë së madhe, pas një viti e gjysmë me kuqezinjtë, numrat e Paquetà janë tregues i vështirësive të hasura.

Keqkuptimi taktik dhe numrat negativë – Si një mesfushor sulmues, rolin e tij natyror, ai kurrë nuk bindi sidomos për çështjet taktike. Si mesfushor qendre mbase edhe më pak (me 3 trajnerë të ndërruar, Gattuso, Giampaolo dhe Pioli).

Dhe numrat, siç u përmend, nuk janë aspak në anën e tij: në një sezon e gjysmë me fanellën e Milanit në shpatullat e tij, në fakt, Paquetà ka bashkuar një numër të mirë të paraqitjeve, 44 midis kampionatit, Kupës së Italisë dhe Superkupës së Italisë.

Në këtë hark kohor, megjithatë, ish-lojtari i Flamengo rrallë tregoi dhe justifikoi investimin prej 38 milionësh të bërë për kartonin e tij: në total, vetëm 1 gol (më 10 shkurt 2019 kundër Cagliari) dhe vetëm 3 asist.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu