“Katrahura” te Milan-Roma, vijnë dënimet për arbitrin Giacomelli dhe kryesorin e dhomës VAR!

Milan-Roma përfundimisht prishi javën e pestë sa i përket përcaktuesit të arbitrave, Andrea Rizzoli.

Ish-arbitri ka fajësuar direkt vendimet e marra nga Piero Giacomelli dhe, mbi të gjitha, atë që nuk reagoi në VAR, Luigi Nasca.

Të dy, siç ndodh për lojtarët jashtë formës, do të ulen “në stol” dhe do të përjashtohen nga emërimet e radhës.

Duke qenë se titujt e talljeve dhe fjalëve të tilla si “qesharake” dhe “komike” të përdorura nga shumë për të përcaktuar arbitrin triestin shkojnë pak më tej, dita e djeshme ishte një natë e keqe nga pikëpamja e arbitrazhit.

Milan-Roma, Dzeko a Giacomelli dopo il rigore ai rossoneri: "Ma che siamo  venuti a fare?" - Forzaroma.info

Gjithçka fillon në minutën e 69-të me kontaktin Bennacer-Pedro të gjykuar penallti, dhe siç Mauro Bergonzi i shpjegon Tiki Taka, është gabimi më i rëndë.

Siguria e ndarë gjithashtu në fushë, pa ndihmën e imazheve, nga kapiteni Romagnoli. “Pse nuk shkoni dhe rishikoni episodin”, institojnë lojtarët e Milanit …

Por sigurisht nuk është arbitri ai që vendos të kryejë një rishikim. Varet nga Nasca që t’i komunikojë Giacomellit këtë veprim.

Nga këtu e tutje, për fat të keq, gjyqtari dhe Var bëhen kukulla. Mes Ibra dhe Mancini ka të verdhë për suedezin, por vlerësimi i Giacomelli ndahet në katet e sipërme: krahu i majtë që prek topin është atje si rezultat i kontaktit fizik: pa penallti.

Milan-Roma, Giacomelli choc inventa rigori - Corriere dello Sport

Problemet shfaqen përsëri në minutën e 78-të. Top për Çalhanoglu, një faull nga Mancini dhe penallti. “Nuk është kurrë penallti” bërtasin lojtarët e Romës.

Notat e ditës tjetër janë padyshim të pamëshirshme. Sipas Gazzetta, Giacomelli meriton 4, një votë për t’u ndarë me Var Nasca, një mbrëmje për tu harruar me nxitim.

Tuttosport madje shkon te nota “3”, kurse “Corriere dello Sport” te 4.5.

Rizzolit nuk i pëlqeu aspak ajo që pa në San Siro. Giacomelli dhe Nasca do të ndalen për dy javë të paktën! Të dy nuk do të kthehen në fushë deri para 21-22 nëntor, pas pushimit për ekipet kombëtare. Në rast të ndalimit për tre javë, do t’i shohim përsëri vetëm në fund të Nëntorit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu