KALENDARI I SERIE A 2021-22: gjithçka duhet të dini, risia “asimetrike”. Shorti në 18:30

Sot fillon zyrtarisht sezoni i ri 2021/2022 Serie A.

Në orën 18:30 pasdite do të hidhet shorti i kalendarit për sezonin e ri futbollist.

Ky kampionat do të paraqesë disa veçori të reja. Për herë të parë në histori, turneu do të zhvillohet duke ndjekur një kalendar asimetrik.

Lega Serie A në fakt ka dashur të eksperimentojë me një format të ri që do të sigurojë që ndeshjet e kthimit do të jenë krejtësisht të ndryshme nga kalendari i fazës së parë si për nga renditja dhe përbërja brenda të njëjtit raund.

Prandaj, një format i ri që tashmë është në fuqi në ligat e tjera si Premier League, La Liga dhe Ligue 1, është gati.

Kalendari do të paraqesë ndeshjet e fazës së dytë në një renditje të ndryshme, si në sekuencë ashtu edhe si një përbërje brenda një jave, krahasuar me ndeshjet e para.

Faza e dytë do të jetë në mënyrë asimetrike. Gjatë ceremonisë së sotme do të shpjegohet gjithashtu se kriteri i vetëm i vendosur në short është që ndeshja e fazës së dytë të mos mund të luhet para 8 ndeshjeve të para.

Në këtë mënyrë, raundi i dytë do të jetë krejtësisht i ndryshëm nga ai i parë: sikur të ishte krejtësisht një kalendar tjetër.

Përveç risisë së kalendarit asimetrik, kalendari tjetër përfshin gjithashtu një risi tjetër të parashikuar në kriteret e përpilimit që nuk ndryshojnë shumë nga ato të sezonit të mëparshëm.

Asnjë ndeshje nuk do të luhet në javën e parë dhe në javën e fundit, pra jo si ka ndodhur me sezonet 2019/2020 dhe 2020/2021.

Kalendari i Serie A për sezonin 2021/2022 do të zbulohet sot, e mërkurë 14 korrik, në prani të delegacioneve të të gjitha klubeve që do të marrin pjesë në short.

Milani do të përfaqësohet nga Paolo Maldini.

Shorti i kalendarit do të transmetohet drejtpërdrejt nga DAZN, i cili nga sezoni i ardhshëm dhe për tre kampionate të tjera do të transmetojë të gjitha ndeshjet e kampionatit të Serie A.

Sezoni i rregullt i Serie A do të fillojë zyrtarisht të dielën e 22 gushtit 2021, megjithëse ka shumë të ngjarë që ai të fillojë të premten apo edhe të shtunën me ndeshjet e para.

Java e fundit është caktuar për 22 maj 2022.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu