KAKA: Më argëton ky Milan, miks mes të rinjsh dhe senatorësh! Derbin e parashikoj 2-1, por…

Ricardo Kakà dhe një lidhje e gjatë dashurie me Milanin. Braziliani kthehet të flasë me Gazzetta dello Sport dhe e bën sikur të mos ishte larguar kurrë nga ngjyrat kuqezi dhe nga Italia, pra Milano e tij, “San Siro”.

Ricky zbulon dhe se si ai e vlerësoi shumë konfirmimin e Stefano Pioli në stolin e Milanit: “Për të ndërtuar, gjithashtu duhet të dish të ruash. Vazhdimi me trajnerin ishte e drejtë. Milani sot luan futboll argëtues dhe ka ide të qarta për atë që dëshiron të bëjë”.

Kakà: "Derby? Vince il Milan, segnano Piatek e Paquetá. E con Gattuso..."

Kakà gjithmonë ndjek Milanin, një klub që e mban në zemër. Ish-numri 22, fitues i Topit të Artë në vitin kur mori i vetëm ekipin mbi shpinë, komenton projektin kuqezi që ka nisur së fundmi nga Maldini dhe drejtuesit:

“Më pëlqen shumë vija e gjelbër e ndërmarrë nga Milani, por gjithashtu duhet përvojë. Le të marrim modelin e Arsenalit: bukur, por vitet e fundit nuk ka fituar asgjë. Kur arrita në 2003, isha shumë i ri, por gjeta një strukturë që më ndihmoi shumë”.

Kakà: 'Ibra pazzesco, Tonali strepitoso. 'Vecchi' e giovani, questo Milan è  sulla strada giusta!' | Primapagina | Calciomercato.com

Ricardo Kakà vazhdon intervistën e tij duke folur për Zlatan Ibrahimovic. Suedezi është një vit më i vjetër se ish-kuqeziu (1981 kundër 1982) dhe megjithatë ai është akoma protagonisti absolut:

“Të gjithë kanë historinë e tyre, unë u ndala kur kuptova se ishte koha e duhur. Ibra është i çmendur. I bën të gjithë të nivelohen drejt pjesës lart, i ndihmon shumë të rinjtë. Do të bëjë një ndryshim deri në fund”.

VintageFooty on Twitter: "Veron vs Kaka in the Milan Derby  http://t.co/cOmIo82nu7"

Në pikëpamjen e derbit të së shtunës, Kakà përqendrohet në dy lojtarë në veçanti, një në secilën anë: “Dy emra për derbin? Lehtë. Ibrahimovic udhëheqësi dhe Lukaku, i cili gjithmonë bën lëvizjet e duhura. Ai është një lojtar shumë inteligjent. Milanit i pëlqen të luajë dhe të argëtohet, Inter ka fytyrën e Conte-s, i cili kurrë nuk heq dorë. Le të shohim rezultatet”.

Një parashikim nga braziliani në ndeshjen e së shtunës mbrëma në San Siro nuk mund të mungojë: “Si përfundon? Fitojmë ne 2-1. Por çfarë përpjekjeje do jetë”.

Braziliani foli për shumë ish-shokë të ekipit, të tillë si Pirlo dhe Gattuso, të cilët tani trajnerin përkatësisht të Juventusit dhe Napolit, por Milani është gjithmonë në zemrën e tij: “Si mund të arrij të shoh ndeshjet e kryqëzuara? I dua ish-shokët e mi Gattuso dhe Pirlo, por nëse luan Milani, padyshim ndjenja e përkatësisë për këtë klub nuk mund të fshihet. Dhe kjo shkon përtej dashurisë që ndjej për ata me të cilët kam jetuar kaq shumë përvoja”.

Një shaka edhe për të ardhmen: “Unë e shoh veten pas një tavoline, jo në stol”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu