Kafshët e Derbit: numrat e Ibrahimovic kundër Lukakut në ndeshjet “brenda qytetit”

Zlatan Ibrahimovic kundër Romelu Lukaku. Derbi i Milanos, i planifikuar për të dielën në 3 pasdite, do të shënohet edhe një herë nga përplasja midis dy sulmuesve të Milanit dhe Interit.

Shokë skuadre në të kaluarën, padyshim jo miq të ngushtë sot siç dëshmohet nga përplasja në Kupën e Italisë. Derbi milanez do të jetë një vend gjuetie për të dy.

Për çfarë? E qëllimeve, natyrisht. Falë përvojës më të madhe, nëse shikojmë performancën në shumë derbi me të cilat përballet në karrierën e tij, hendeku thotë qartë Ibrahimovic:

Suedezi, duke marrë parasysh të gjitha derbet e jetuara gjatë viteve, ka luajtur gjithsej nëntëmbëdhjetë. Dymbëdhjetë gola gjithsej.

Derbi i Milanos padyshim që shkëlqen, pasi e ka luajtur gjithsej katërmbëdhjetë herë, i shënuar qartë nga golat e realizuar ndaj Inter: tetë në tetë ndeshje.

Për rekord, suedezi nuk ka luajtur kurrë derbin në Torino. Në anën tjetër të bregut është Lukaku: derbi i luajtur disa herë nga belgu është ai i Liverpool, padyshim me fanellën e Everton.

Risultato immagini per ibrahimovic derbi

I thatë në Manchester, si dhe në Londër (kur ishte shumë i ri, megjithatë, kundër Arsenalit dhe Fulham). Milani është paralajmëruar: në katër ndeshje kundër kuqezinjve, Lukaku ka shënuar gjithmonë.

Numrat e Ibrahimovic në derbi

Milano: 14 ndeshje, 10 gola (8 ndeshje, 8 gola kundër Inter; 6 ndeshje, 2 gola kundër Milanit).

Barcelonë: 2 ndeshje, 1 gol.

Mançester: 3 ndeshje, 1 gol.

Numrat e Lukakut në derbi

Liverpool: 8 ndeshje, 3 gola.

Mançester: 4 ndeshje, 0 gola.

Milano: 4 ndeshje, 4 gola.

Londër: 2 ndeshje, 0 gola.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu