“Ka njerëz xhelozë ndaj meje, pasi nuk e bëjnë dot! Futbolli miku më i mirë, ndihem si ai fëmija…”

Zlatan Ibrahimovic nuk e sheh si opsion tërheqjen, jo ende!  Ka shumë arsye që e shtynë atë të mbetet në nivele të caktuara edhe gati 40 vjeç.

Ylli i Milanit, në një intervistë të gjatë me edicionin suedez të Discovery +, foli për veten e tij dhe shpjegoi ambiciet që e shtyjnë dhe që e shtyjnë të shkojë përtej kufijve të tij:

“Kur u ktheva në Milano, pyetja e parë që ata më bënë ishte fakti se të gjithë ish-kuqezinjtë që u kthyen në ekip pas disa vitesh kurrë nuk arritën standardet e mëparshme.

Ata më pyetën se cili do të ishte ndryshimi midis meje dhe tyre. Përgjigjja është e thjeshtë, unë kurrë nuk kam humbur pasionin tim për atë që bëj.

Dhe kur dal në fushë, veçanërisht që nga dëmtimi im, sa herë që prek topin ndjehem si një fëmijë që ha për herë të parë karamele.

Jam i lumtur dhe mirënjohës për çdo herë që mund të vesh këpucët e futbollit, kur zbres në fushë, kur nuhas barin, marr topin dhe e prek atë sa më shumë që të jetë e mundur.

Kur u dëmtova nuk e preka topin për shumë muaj dhe vuaja. Imagjinoni: 20 vjet duke jetuar me topin, në thelb tërë jetën time, por vjen një moment kur kalon nga prekja e topit çdo ditë te mos e prekura më. Nuk ishte e lehtë, edhe sepse nuk ishte një gjë graduale: e prekja topin shumë dhe çdo ditë, pastaj papritmas nuk mund ta bëja më.

Nga atje kuptova që futbolli është miku im më i mirë dhe se dua ta kem pranë vetes për gjithë jetën.

Prandaj e ndjej këtë lumturi sa herë që dal në fushë. Unë luaj për Milanin, në nivelin më të lartë. Ka shumë njerëz xhelozë, shumë që do të dëshironin të ishin në këtë situatë, por jo të gjithë mund ta bëjnë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu